Viitorul Liteni, eliminată dramatic din Cupa României

Viitorul Liteni a ratat calificarea in Turul al III-lea al Cupei Romaniei, dupa ce a pierdut in mod dramatic, la loviturile de departajare, meciul sustinut miercuri in fata Ceahlaului Piatra Neamt.

Divizionara a treia nemteana a inceput bine jocul de pe stadionul “Ion Pintilescu”, reusind sa deschida scorul in minutul 8, cand fundasul Fomba Bourama a finalizat in gol un corner inventat de centralul iesean Lucian Diaconu. Bicleanu le-a refuzat apoi golul doi oaspetilor, respingand spectaculos de sub transversala, iar la poarta opusa, Bijec a sutut din afara careului, putin pe langa buturile aparate de Barna. Ceahlaul si-a dublat avantajul la jumatate de ora de la fluierul de start, prin camerunezul Franck M’Barga, care l-a invins pe Bicleanu dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, lateral stanga. Fara nimic de pierdut, echipa din Liteni a urcat in ofensiva, iar semnalul revenirii l-a tras Mihai Gurita, care a redus din diferenta in minutul 36, dupa ce a deviat mingea pe spate la un corner executat de Tomescu. Sase minute mai tarziu, veteranul de 46 de ani al gazdelor a reusit dubla, stabilind scorul pauzei la 2-2 cu o lovitura de cap, din centrarea lui Bijec.

Chiar daca trupa condusa de Demis Maranda si Catalin Holca a facut pasul inapoi in partea secunda, formatia nemteana nu a putut sa desfaca o aparare a gazdelor pusa de doua linii, astfel ca, pana la finalul primelor 90 de minute, singura ocazie notabila i-a apartinut nou-intratului Gliga, care a sutat din unghi in bratele lui Barna, iar meciul a intrat in prelungiri. Mai proaspeti fizic, oaspetii au avut doua sanse bune de a inscrie in reprizele suplimentare, cand Soimu a sutat putin pe langa vinclu, iar M’Barga a nimerit bara transversala dintr-o lovitura de la 20 de metri.

De partea opusa, principalul pericol la poarta Ceahlaului a ramas tot Mihai Gurita. Veteranul gazdelor a fost blocat pe final in pozitie de unu la unu cu Barna, iar soarta calificarii avea sa se decida la 11 metri. La loteria penalty-urilor, Viitorul a inscris de trei ori prin portarul Bicleanu, Gliga si Tomescu, in vreme ce Ceahlaul a transformat patru lovituri prin Matei, Keita, Andres si M’Barga. In schimb, au ratat Corban si Solcan, pentru gazde, respectiv Ov. Toma, pentru nemteni.

Viitorul Liteni – Ceahlaul s-a terminat 5-6, iar formatia condusa de Demis Maranda si Catalin paraseste cu capul sus Cupa Romaniei, urmand sa se concentreze pe noul sezon al Ligii a IV-a.

Viitorul Liteni: Bicleanu – V. Razlog, P. Razlog, Solcan, Dutica – Dragomir, Velescu, Corban, Tomescu – Gurita, Bijec. Pe parcurs au mai intrat: D. Cristescu, Gliga, Gheorghita si A. Duman.