Viitorul arată bine

Rapid Suceava a invins ieri, pe Areni, campioana Ucrainei Shakhtar Donetsk cu scorul de 3-1 (2-0) in primul amical de la reintoarcerea ceferistilor din cantonamentul de la Poiana Negrii. Cei circa 1800 de spectatori au asistat la un meci deschis, in care formatia suceveana a jucat fara inhibitii in fata mai mult titratei echipe oaspete.

Ofensivi inca de la inceput
Sucevenii au inceput curajos meciul si in minutul 6 Ciprian Sumanariu trage un prim semnal de alarma pentru apararea adversa dupa un sut de la marginea careului care trece putin peste poarta aparata de Kanibolotskiy. Cateva minute mai tarziu presiunea sucevenilor da roade si Sascha Marinkovic deschide scorul dupa ce portarul ucrainenilor respinge in fata o minge sutata de Plecanciuc.

Pedepsiti pe contraatac
Elevii lui Mircea Lucescu isi revin dupa socul primirii golului si ataca periculos in cateva randuri poarta aparata de Rohetki. Cea mai mare ocazie a ucrainenilor din prima repriza ii apartine lui Taison care rateaza incredibil din 6 metri. La faza imediat urmatoare, dupa un contraatac pe banda stanga, Daniel Balan ii centreaza ideal lui Mircea Negru care indeplineste o simpla formalitate si duce scorul la 2-0 pentru gazde, un scor care avea sa se pastreze pana la pauza.

Treziti la pauza
Shakhtar iese cu alta fata de la cabine, a doua repriza incepand pe fondul de dominare al oaspetilor. In minutul 51 Adriano patrunde in viteza in careu si este faultat de catre Claudiu Velescu iar arbitrul dicteaza penalty. Teixeira executa insa slab lovitura de pedeapsa si Pascal, intrat la pauza in locul lui Rohetki, reuseste sa respinga mingea in corner. Presiunea oaspetilor creste si dupa alte 2 ocazii la poarta sucevenilor vine si golul, dupa un sut de la 25 de metri expediat de Stepanenko, la care care Pascal nu a avut nici o reactie.

Lovitura de gratie
Cu toate ca au suferit la capitolul posesie, sucevenii nu au renuntat la intentiile ofensive. In minutul 85 Semeghin centreaza perfect in mijlocul careului, de unde Golofca, intrat si el pe final, se inalta si trimite mingea cu capul in plasa oaspetilor. Golul consfinteste victoria ceferistilor dupa un meci frumos, cu un fotbal de calitate, presarat cu multe ocazii de poarta.

“Jocul nostru trebuie imbunatatit”
La conferinta de presa de dupa meci, antrenorul oaspetilor Mircea Lucescu a recunoscut superioritatea sucevenilor si a declarat ca echipa sa mai are de lucrat: “Chiar daca a fost doar un amical, faptul ca am primit 3 goluri ar trebui sa ne dea de gandit. Pentru a ne putea indeplini obiectivele pe plan intern trebuie sa ne imbunatatim jocul si sa nu mai facem greseli care ne pot costa puncte. Astazi am intalnit un adversar determinat, care ne-a pus probleme pe tot parcursul meciului. Felicitari sucevenilor si noroc in promovarea in prima liga”.

“Baietii au jucat bine”
De cealalta parte, antrenorul Bogdan Tudoreanu a declarat: “Nu am fost intimidati de numele adversarului si ne-am facut jocul ofensiv cu care am obisnuit suporterii. Baietii au jucat bine insa sper ca in aceasta perioada de pregatire sa ne punem la punct la toate capitolele deoarece in campionat vom intalni adversari cel putin la fel de puternici”.

Rapid Suceava – Shakhtar Donetsk 3-1
Au marcat: Marinkovic (13), Negru (42), Golofca (85) / Stepanenko (63)

Rapid Suceava: Rohetki–Balan, Velescu, Sfrijan, Semeghin, Plecanciuc, Sumanariu, Ferariu, Negru, Marinkovic, Buziuc. Antrenor : Bogdan Tudoreanu.
Au mai intrat: Pascal, Apostol, Gheorghiciuc, Golofca, Bâgu, Vornicu, Tiron.

Shakhtar Donetsk: Kanibolotskiy- Srna, Kryvtsov, Rakitskiy, Ismaily, Stepanenko, Ilson Pereira Dias, Teixeira, Marlos, Taison, Adriano.
Antrenor: Mircea Lucescu.
Au mai intrat: Dentinho, Azevedo, Fernando, Fred, Malyshev, Bernard.

Notă: Acest articol prezintă doar interpretări arbitrare ale evenimentelor, informații fictive, unele posibile iar altele de-a dreptul improbabile.