VIDEO Suceava – Bacau: 27-26

Universitatea Suceava continua sa ramana neinvinsa in seria confruntarilor de pe teren propriu cu Stiinta Bacau. Handbalistii suceveni au castigat duminica seara la limita in fata formatiei bacauane, scor 27-26(12-12).

Prima repriza a stat sub semnul echilibrului, niciuna dintre echipe nereusind sa se distanteze la mai mult de un gol. Dupa 12-12 la pauza, sucevenii au inceput sa isi majoreze avantajul, iar in minutul 43 conduceau cu 21-16. Oaspetii au revenit in joc si cu 9 minute inainte de final au restabilit egalitatea, scor 23-23. Finalul partidei a fost tensionat. La scorul de 27-26, oaspetii au avut ultimul atac, fosta extrema stanga a Universitatii, Florin Dospinescu, a trimis mingea in bara, iar scorul a ramas neschimbat.

CSU Suceava: Pralea, Andrei – Chirut(6 goluri), Dediu(5), Adomnicai(4), Gavriloaia(3), Ciubotariu(3), Bursuc(2), Ilies(2), Pancu(1), Acatrinei(1), Zvanciuc, Soldanescu, Tutu, Mitrea, Serban;

Stiinta Bacau: Tevzadze, Tamas – Moskalenko(10 goluri), Rotaru(6), Ghita(3), Dospinescu(3), Gurkovskiy(2), Bujor(1), Dinescu(1), Manea, Iancu, Paunica, Sipos, Grieze, Tarita, Cadar;

Dupa desfasurarea etapei a IV-a a Ligii Nationale de handbal masculin, Universitatea Suceava ocupa pozitia a 4-a in clasament. In urmatoarea etapa, handbalistii suceveni infrunta sambata, la Brasov, echipa locala Dinamo.