VIDEO | Știința Miroslava – Foresta: 0-1

Foresta a parasit ultimul loc, dupa ce a castigat sambata, pe terenul Stiintei Miroslava, cu scorul de 1-0, intr-un meci din cadrul etapei a 17-a a Ligii a II-a.

Began a fost intrebuintat inca din primul sfert de ora a duelului dintre singurele echipe moldave de la matineu. Mai intai a retinut mingea de pe centru portii la o lovitura libera executata de Caruta, iar apoi a respins in corner la sutul lui Taciuc. Trupa antrenata de Florentin Petre a replicat prin capitanul Matei, care a reluat balonul cu capul, dupa un corner in bratele goalkeeperului Jan Turita. Pe fondul unui joc dominat teritorial de gruparea ieseana, Marin si-a trecut in cont cea mai mare ocazie a primei reprize in minutul 29, cand a sutat in Began din trei metri.  Foresta a inceput mai bine partea secunda. Scapat pe contraatac, Matei l-a intors in careu pe Agrigoroaei, dar Turita a retinut in doi timpi de la coltul scurt, pentru ca, peste doar cateva minute, Cerlinca sa execute putin pe langa vinclu o lovitura libera de la marginea careului. De partea cealalta, Miroslava a devenit si mai periculoasa in ofensiva odata cu intrarea lui Buhacianu, care a fost la originea unei ocazii mari in minutul 60, cand a pasat pentru Viorica, dar acesta a trimis pe langa cu poarta goala dupa ce a trecut de Began. In urmatorul sfert de ora, a venit randul fostului atacant de la Pojorata sa-si exaspereze coechipierii cu doua ratari din pozitii ideale. Gazdele cu ratarile, oaspetii cu golul. Contrar cursului jocului, formatia suceveana a dat lovitura la Uricani in minutul 87, cand Marius Matei a inscris cu un sut fara preluare, din marginea careului.

Stiinta – Foresta s-a terminat 0-1, iar gruparea suceveana bifeaza a doua victorie consecutiva pe teren strain de la venirea lui Florentin Petre pe banca.

Stiinta Miroslava: Turita – Ambrosie, Chindris, S. Bucur, Agrigoroaei – H. Crisan, Cararus, Caruta (Izmana 82′) – Viorica (Nemtanu 68′), Taciuc (Buhacianu 59′), Al. Marin.

Foresta Suceava: Began – Onofras, Masella, Pappoe, Belevschi – Stanescu, Diallo – Cerlinca (Boumina 90+4′), Renquin (Movsesyan 74′), Coroama (R. Bosânceanu 46′) – Matei.