VIDEO | Șomuz Fălticeni – Dunărea de Jos Galați: 1-1

Şomuz Fălticeni n-a reușit să spulbere mitul conform căruia joacă mai bine în deplasare decât acasă. Echipa antrenată de Daniel Stoica a rămas cu o singură victorie în șase apariții stagionale pe stadionul “Ti­neretului”, după ce a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul jucat sâmbătă în fața nou-promovatei Dunărea de Jos Galați.Formația fălticeneană a avut trei-patru ocazii mari de a marca în prima jumătate de oră, dar, contrat cursului jocului, oaspeții au deschis scorul în minutul 32, când Perju a preluat o minge în centrul careului și l-a învins pe Cătălin Pascal pentru 0-1. Anunțat de un adversar festival al ratarilor, care a inclus și o minge trimis în bară, golul egalizator a ve­nit în minutul 85, când nou-intratul Song a înscris cu un șut plasat din 15 metri, după o respinge necon­vin­gătoare a defensivei gă­lățene. S-a terminat 1-1, iar Şomuz este singura echipă din serie care a acumulat mai multe puncte în deplasare decât pe teren propriu.

Şomuz Fălticeni: C. Pascal – Robciuc, Chiseliță, Marinescu, Toukam, Njindja, Afalna, Priboi, Tchassem, Ed. Julei, Mateiciuc. Au mai intrat: Fl. Negură, Zamă, Iorga și Song.

În următoarea rundă, Şomuz Fălticeni vine vineri pe stadionul Areni pentru duelul local cu Foresta.

Foto & video: Alex Savescu