VIDEO| Rapid Suceava – Farul Constanţa: 2-2

Rapid Suceava a obtinut o remiza norocoasa, scor 2-2, in meciul disputat miercuri dupa-amiaza, pe stadionul Areni, in fata celor de la FC Farul Constanta, in prima etapa intermediara programata in acest an in Liga a II-a.

Venita in nordul Moldovei cu ganduri de victorie, formatia pregatita de Constantin Gache a bifat prima ocazie in minutul 17, cand Niga a respins mingea de la coltul scurt la un sut a lui Vezan. Fara replica din partea gazdelor, “marinarii” si-au pus singuri in pericol poarta in minutul 28, cand Negrila a retinut de langa radacina barei un balon trimis “acasa” de un coechipier. Un minut mai tarziu, in jumatatea opusa, V. Munteanu si-a incercat tirul de la 18 metri, dar sutul trimis de mijlocasul oaspetilor a trecut razant cu transversala. Prima ocazie serioasa la poarta Farului a fost consemnata la jumatate de ora de la fluierul de start, cand Boiciuc, aflat la primul meci in tricoul echipei sucevene, s-a trezit cu o minge la marginea careului, a incercat un sut plasat, dar goalkeeperul Negrila a respins in lateral. Dintre buturile adverse, Niga a venit cu o replica pe masura, respingand mingea in corner la un sut din interiorul careului expediat de M. Popa. Finalul primei reprize a apartinut “ceferistilor”, dar portarul constantenilor a fost de fiecare data la post la executiile lui Sfrijan si Golofca. A fost 0-0 la pauza.

Rapid - Farul Constanta 1

Oaspetii au inceput ceva mai decis repriza secunda, dar loviturile cap trimise de Neagu si Patulea nu au nimerit tinta, iar mai apoi Niga s-a opus golului, din pozitie de unu la unu, la un contraatac purtat de V. Munteanu. Gazdele au reactionat prin nou-intratul Ghiorghiciuc, dar sutul mijlocasului rapidist a fost respins in corner de catre Negrila. Deschiderea scorului a venit in minutul 64, cand Niga a avut o iesire imprudenta asupra lui Tigoianu, centralul Sergiu Popa a dictat penalty, iar Patulea a inscris cu fenta de pe punctul cu var de la 11 metri, spre bucuria celor zece fani constanteni din peluza Areniului. Trupa antrenata de Constantin Gache a avut sansa de a-si dubla avantajul cinci minute mai tarziu, cand Neagu a scapat singur cu Niga, dar acesta a respins balonul cu piciorul. Portarul “ceferistilor” a fost surprins insa in minutul 77, cand V. Munteanu a prins un voleu de la 25 de metri si a dus scorul la 0-2, spre nemultumirea celor cateva sute de suporteri suceveni care au inceput sa plece de pe stadion. Au avut ce pierde. In minutul 80, dobrogenii au beneficiat de un nou penalty, acordat usor de arbitrul intalnirii, dar de aceasta data Niga a respins cu piciorul de pe centrul portii la executia aceluiasi Patulea. Ratarea avea sa-i coste pe oaspeti mai tarziu, in conditiile in care in Rapidul a reintrat in joc in minutul 85, cand Boiciuc a preluat o mingea la marginea careului si a redus din diferenta cu un sut plasat pe langa Negrila. Mai mult, in minutele de prelungire, Semeghin a executat bine o lovitura de la 25 de metri, balonul a lovit incheietura barelor, iar nou-intratul Tudorache, aflat pe faza, a trimis-o in plasa pentru un nesperat 2-2, scor cu care s-a si incheiat intalnirea.

Rapid Suceava: Niga – D. Balan, Velescu, D. Ciobanu, Semeghin – Sfrijan, Apostol (’71 Bagu) – I. Plamada, Negru (’54 Ghiorghiciuc), Golofca (’71 Tudorache) – Al. Boiciuc. Antrenor: Costel Ilie.

Farul Constanta: Negrila – Taranu, Fl. Patrascu, Fl. Popa, Murgoci – V. Munteanu, Vezan, Ad. Ionescu, Tigoianu (’89 Suciu) – Patulea, C. Neagu (’83 Milea). Antrenor: Constantin Gache.