VIDEO| Rapid – Academica Clinceni: 1-5

Meci de cosmar pentru Rapid CFR. Formatia suceveana a incasat cea mai drastica infrangere din actuala editie de campionat, dupa ce a pierdut sambata, pe Areni, in fata celor de la Academica Clinceni, cu scorul de 1-5.

Fara victorie de la jumatatea lunii octombrie a anului trecut, “ceferistii” au inceput curajos, bifand prima ocazie in minutul 2, cand Boiciuc a deviat pe langa poarta o minge centrata din banda stanga. Fara nerv si fara atitudine, trupa lui Costel Ilie s-a taiat insa repede, ilfovenii reusind sa deschida scorul pe Areni in minutul 12, cand Neagu a transformat perfect o lovitura libera de la 25 de metri. Gazdele au avut sansa egalarii la jumatate de ora de la fluierul de start, cand Boiciuc s-a descotorosit de un fundas advers, a scapat singur cu Marinescu, dar l-a luat la tinta pe portarul celor din Clinceni. Ocazia s-a razbunat peste doar doua minute. Benzar a profitat de o neintelegere intre Sfrijan si Balan si a dublat avantajul cu un sut din prima din marginea careului mare. Rapidul a lasat senzatia ca poate reveni in joc in minutul 35, cand Golofca a fost faultat in suprafata de pedeapsa, centralul Florin Mazilu a dictat penalty, iar Negru a inscris pentru 1-2 de la 11 metri. A fost un simplu foc de paie, in conditiile in care, pana la pauza, Academica a trecut in doua randuri pe langa golul trei, mai intai la un voleu a lui Dobrosavlevici de la 35 de metri, la care mingea a zguduit transversala, apoi la ocazia lui Antohi, care a incercat o finalizare pretentioasa dupa o centrare a nigerianului Kuku.

Rapid - Academica Clinceni 2

In repriza secunda, trupa condusa de Mugur Bolohan a jucat parca in memoria lui Johan Cruyff, un fotbal total. Profitand de starea de visare din aparare suceveana, acolo unde fundasii suceveni au incurcat escorta cu marcajul, iar Hantascu a venit sambata la prins fluturi pe Areni, ilfovenii au dus scorul la 1-3 in minutul 51, cand Venter a centrat din banda dreapta, Antohi a trimis in transversala, mingea a revenit la Neagu, iar acesta din urma a inscris cu capul. Cinci minute mai tarziu, Antohi a modificat tabela la 1-4, dupa ce a finalizat cu capul, din sase metri, o centrare venita de la C. Gheorghe. “Ceferistii” au incercat sa reactioneze, dar sutul lui Plamada a fost boxat de Iancu, iar mai apoi Golofca a sutat peste din 10 metri. In minutul 69, oaspetii au beneficat de o lovitura libera de la 25 de metri, mingea a ajuns cu noroc la Kuku, iar atacantul nigerian a dus scorul la un incredibil 1-5 in apauzele ironice ale publicului sucevean. In ultimul sfert de ora s-a trezit si portarul Hantascu, care s-a opus in trei randuri majorarii diferentei de pe tabela, si asa nesimtit de mare. Balan, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, la care mingea a cazut pe plasa superioara, a semnat ultima ocazie a unui meci pe care rapidistii trebuie sa-l uite cat mai repede. Sambata s-au facut de ras.

Rapid CFR Suceava: Hântascu – D. Balan, Velescu, Sfrijan, Semeghin – Aeroaiei, Danila (’58 Galan) – Golofca (’84 Vornicu), M. Negru (’52 Al. Apostol), I. Plamada – Boiciuc. Antrenor: Costel Ilie.

Academica Clinceni: Marinescu (’46 Iancu) – Dobrosavlevici, Venter – D. Lung, Fl. Stefan – Antohi, Olariu (’60 Olariu), C. Gheorghe (’80 Bruno Martins), Kuku – Al. Neagu, Benzar. Antrenor: Mugur Bolohan.

12Otelul Galati2433181243-3112

La finalul sezonului regulat, Otelul Galati retrogradeaza direct in Liga a III-a, in vreme ce ocupantele locurilor 7-12 merg in play-out-ul Ligii a II-a cu jumatate dintre punctele acumulate in prima parte a campionatului.