VIDEO| Rapid – Oţelul II: 3-2

Areniul continuă să viseze la promovare. Rapid Suceava a profitat la maxim de pauza forţată luată de Acs Bacău şi s-a apropiat la doar două puncte de rivala din cursa pentru matineu, după ce s-a impus, astazi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, în faţa celor de la Oţelul II Galaţi, într-un joc contând pentru etapa a 13-a.

Trupa lui Bogdan Tudoreanu a avut parte de un început de coşmar în meciul contra echipei secunde a Oţelului, oaspeţii reuşind să deschidă scorul încă din minutul 7, când Novac a deviat în plasă o minge centrată dintr-o lovitura liberă de pe partea stângă. “Ceferiştii” au replicat imediat şi după un atac prelungit la poarta gălăţeană, Semeghin a centrat perfect în careul mic, dar Şuleru a ratat monumental, trimiţând balonul peste transversală din trei metri. În ciuda dominării teritoriale a gazdelor, gluma avea să se îngroşe pe Areni în minutul 34, când galatenii au iniţiat un contraatac şcoala pe dreapta şi acelasi Novac a dublat avantajul cu o execuţie pretenţioasă care l-a lăsat mască pe Prutean. Rapidiştii s-au trezit din pumni abia în secundele de prelungire ale primei reprize, când Semeghin a executat perfect o lovitură de colţ de pe partea dreaptă, Sumanariu s-a înălţat dintr-un buchet de jucători şi a trimis cu capul în plasă pentru scorul de 1-2 la pauză.

Repriza secundă s-a desfăşurat într-un singur sens, spre buturile gălăţene, însă execuţiile lui Sumanariu, Şuleru şi Semeghin fie s-au oprit în braţele goalkeeprului Vasiliu, fie au ocolit de puţin ţinta. Sarjele ofensive ale “ceferiştilor” aveau să dea roade cu un sfert de oră înainte de fluierul final, când acelaşi Semeghin a centrat o minge din corner, defensiva oaspeţilor a respins defectuos şi nou-intratul Ionesi a restabilit egalitatea cu un şut puternic din interiorul careului. Instalaţi cu toată echipa în jumătatea gălăţeană, “alb-vişinii” au oferit o adevărată sarabandă a ratărilor în ultimele zece minute ale timpului regulamentar de joc, Romaniuc, Ailenei, Plămadă sau Hrimiuc irosind rând pe rând ocaziile avute pe frunte sau în vârful ghetei.

Rămasă cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Sandu, trimis la vestiare pentru două cartonaşe galbene, reduta gălăţenilor a fost răpusă definitiv în minutele de prelungire ale meciului, când neobositul Semeghin a luat o acţiune pe cont propriu în banda stângă, a centrat în mijlocul careului, de unde Golofca a preluat mingea pe piept şi a înscris golul izbăvitor cu un voleu puternic sub transversală, închizând tabela la 3-2.

Rapid: Prutean–Ghiviziu, F.Plămadă, Ailenei, Oniu–Bosancu, Stănescu, Romaniuc, Semeghin–Şuleru, Sumanariu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu. Au mai intrat: Ionesi, Golofca, I. Plămadă şi Hrimiuc.