VIDEO Rapid- Luceafărul: 3-0

Rapid Suceava a bifat a doua victorie consecutivă pe teren propriu de la startul sezonului de primăvară. Trupa lui Ioan Radu s-a impus, cu scorul de 3-0, în faţa botoşănenilor de la Luceafărul Mihai Eminescu, într-un meci desfăşurat pe stadionul Areni şi care a contat pentru etapa a XVIII-a din Ligii a III-a.

Instalată în jumătatea oaspeţilor încă din debutul partidei, gruparea “ceferistă” a reuşit deschiderea scorului în minutul 2, când Vaida a executat în vinclu o lovitură liberă din marginea careului, dictată în urma unui fault asupra lui C. Ciurlă. Gazdele puteau să-şi dubleze avantajul la un sfert de oră de la startul jocului, dar lovitura de cap trimisă de Zaremba s-a dovedit pradă uşoară pentru portarul advers. Venită pe Areni din postura de “lanternă roşie” a seriei, Luceafărul a replicat printr-o serie de şuturi de la distanţă expediate pe rând de Ivasuc, Netbai şi Vieru, dar execuţiile botosănenilor fie au ratat ţinta, fie au fost reţinute cu uşurinţă de goalkeeperul Pascal. Pe contre, rapidiştii şi-au trecut în cont o nouă ocazie de a marca prin Ghiviziu, dar şutul din prima a mijlocaşului “alb-vişiniilor” a fost respins de sub transversală de Afloarei, astfel că pauza consemna un avantaj minim în favoarea sucevenilor.

Echipa pregătită de Ioan Radu avea să se distanţeze pe tabela în minutul 59, când Golofca a centrat din colţul careului mare, mingea a ajuns la Ghiviziu, care a preluat scurt şi l-a executat pe portarul oaspeţilor cu un şut din 6 metri. Ultimul gol al meciului a picat în minutul 80, când C. Ciurlă, aflat la debutul în postura de titular, a centrat din flancul drept şi Zaremba a marcat cu latul pentru 3-0. Scorul putea lua proporţii şi mai mari în minutele de prelungire, dar şutul nou-intratului Barbir este respins de pe linia porţii de un fundaş advers. Rezultat final 3-0 şi rapidiştii bifează a doua victorie consecutivă pe Areni.

Rapid Suceava: Pascal – Spătar, Breniuc, Hrimiuc, C. Ciurlă – Ghiviziu, Vaida – I. Plămadă, Zaremba, Golofca – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: Păşcanuţ, Olariu şi Barbir.

Luceafărul Mihai Eminescu: Afloarei – Burlacu, Pintilii, Dutca, Ciornea – Vieru, Antonescu, Cazacu, Guceanu – Netbai, Ivasuc. Antrenor: Cătălin Chirilă.

14. Luceafărul Mihai Eminescu 16 1 3 12 10-40 6

În urma victoriei de ieri, echipa suceveană a făcut un salt de două locuri în clasamentul seriei, până pe poziţia a 9-a. În runda următoare, “ceferiştii” se vor deplasa pe terenul celor de la CSM Focşani, pentru un meci programat vineri, cu începere de la orele 15.00.