VIDEO| Rapid – Cetatea: 3-0

Rapid Suceava a mai depasit un hop pe drumul promovarii. Gruparea “ceferista” si-a aparat cu succes fotoliul de lider al clasamentului, dupa ce s-a impus marti seara, pe stadionul Areni, cu scorul de 3-0, in fata celor de la Cetatea Targu Neamt, intr-un meci contand pentru etapa a 27-a din cadrul Ligii a 3-a.

Instalata in jumatatea adversa de teren inca din debutul jocului, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a tras primul semnal de alarma la poarta oaspetilor in minutul 15, cand Fl. Plamada a sutat defectuos din sase metri. Peste numai trei minute, gazdele au trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dupa ce Negru a ratat o lovitura de la 11 metri acordata in urma unui fault comis asupra lui Dorin Semeghin. ”Alb-visiniii” avea sa dezamorteasca in cele din urma tabela de marcaj cu trei minute inainte de pauza, cand Semeghin a executat un corner de pe partea dreapta, Marinkovic a prelungit mingea pe spate, Suleru a inscris cu o lovitura de cap din cinci metri si rapidistii intrau in avantaj la cabine, scor 1-0.

“Ceferistii” si-au dublat avantajul la trei minute de la reluarea jocului, cand Negru a primit o pasa lunga in coltul careului mare, a intors un fundas advers si a marcat cu un sut in vinclu. Gazdele au rezolvat cazul la jumatatea reprizei secunde, cand acelasi Semeghin a centrat perfect de pe partea stanga si Suleru a realizat dubla cu o noua lovitura de cap. Ultimul sfert de ora al intalnirii a consemnat doar debutul in tricoul “alb-visiniu” al portarului Andrei Preda, intrat pe teren dupa accidentarea lui Pascal. Scor final 3-0 si rapidistii isi trec in cont a cincea victorie consecutiva pe acest sfarsit de campionat.

Rapid Suceava: Pascal – P. Bosancu, Fl. Plamada, Velescu, Oniu – Suleru, Stanescu, Romaniuc, Semeghin – Marinkovic, Negru. Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Golofca, Spatar, Ghiviziu si Preda.