Rapid Suceava a inregistrat azi prima victorie dupa aproximativ o luna de seceta. Ceferistii s-au impus, cu scorul de 3-2, in fata celor de la Aerostar Bacau, intr-un meci contand pentru etapa a IX-a a Ligii a III-a.

Aflati cu moralul la pamant dupa cele patru infrangeri consecutive inregistrate in ultimele etape, rapidistii au inceput anevoios jocul, astfel ca oaspetii si-au trecut in cont prima ocazie notabila a partidei in minutul 7, cand Strugariu a zguduit bara din dreapta a portii aparate de Pascal cu un sut din coltul careului mare. Acest prim semnal de alarma tras de bacauani avea sa se concretizeze in minutul 20, cand Cojocaru a reusit sa deschida scorul pentru “aviatori” in urma unei lovituri libere indirecte de la aproximativ 20 de metri. “Alb-visinii” au replicat spre finalul primei reprize, dar executiile lui Pantea, Fl. Plamada sau Suleru nu au gasit cadrul portii aparate de Iacobuta si oaspetii reveneau la vestiare in avantaj, scor 0-1.

Antrenorul Ion Buzoianu a mutat primul la pauza, iar odata cu intrarea golgheterului Mircea Negru, sucevenii au impins jocul in jumatatea bacauana. Instalati confortabil in preajma portii adverse, rapidistii au izbutit sa restabileasca egalitatea in minutul 53, cand Branza a luat o actiune pe cont propriu in banda stanga si l-a invins pe Iacobuta cu un sut de efect din coltul careului mare.

Desi a ramas in zece jucatori, dupa eliminarea lui Ghioc, trimis la vestiare de arbitrul intalnirii in urma a doua cartonase galbene, Aerostar nu a predat armele pe Areni, iar in minutul 61, acelasi Cojocaru i-a readus pe bacauani in avantaj, dupa ce a executat perfect o lovitura libera de la aproximativ 22 de metri. Bucuria oaspetilor a fost insa de scurta durata, “alb-visinii” reusind sa egaleze din nou situatia de pe tabela in minutul 68, cand Mircea Negru si-a trecut in cont al cincelea gol stagional, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa acordata in urma unei intrari imprudente a goakeeperului Iacobuta asupra lui Suleru.

Incurajata de aceasta reusita, formatia suceveana si-a continuat sarjele ofensive la poarta oaspetilor, golul victoriei picand in minutul 78, cand I. Plamada a trimis o centrare in mijlocul careului, balonul a ajuns la nou-intratul Burlacu, care a driblat scurt primul fundas iesit in cale si a inscris cu un sut plasat pentru 3-2.

Rapid Suceava: Pascal – Spatar, Sava, Fl. Plamada, Pantea – Tomescu, Branza, Apetri, Oniu – I. Plamada, Suleru. Antrenor: Ion Buzoianu. Au mai intrat: Negru, Burlacu si Breniuc.

Aerostar Bacau: Iacobuta – Varea, Sentes, Burca, Strugariu, Boghian, Cojocaru, Ghioc, Dragota, Carp, Gheorghe. Antrenor: Gheorghe Chitic. A mai intrat: Iurchevici.

In runda viitoare, programata vineri, 29 octombrie, rapidistii se vor deplasa pe terenul formatiei Ceahlaul II.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!