VIDEO In pierdere de turaţie

Selectionata suceveana si-a diminuat sansele de calificare in urmatoarea faza a Campionatului Selectionatelor Judetene de Juniori sub 16 ani, dupa ce a fost invinsa astazi, cu scorul de 1-3, de principala contracandidata la ocuparea locul 3 in clasamentul seriei, reprezentanta judetului Neamt, intr-un meci disputat pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni si care a contat pentru penultima etapa a sezonului de toamna.

Desfasurata cu garda jos, prima jumatate de ora a jocului a consemnat doua ocazii bune in contul trupei antrenate de Bogdan Grosu, gazdele trecand pe langa deschiderea scorului la executiile lui Lutac si Costan. De partea cealalta, oaspetii au replicat cu cinci minute inainte de pauza, cand Argatu l-a invins pe portarul Puianu cu un sut la coltul lung, stabilind totodata si scorul pauzei, 1-0 in favoarea selectionatei nemtene.

Vizitatorii si-au dublat avantajul la zece minute de la startul reprizei secunde, cand Popadiuc a luat o actiune pe cont propriu si dupa ce a driblat intreaga aparare a gazdelor, inclusiv goalkeeperul Puianu, a marcat cu poarta goala pentru 2-0. Chiar daca a ramas in zece oameni, odata cu eliminarea lui Ivan din minutul 58, echipa nemteana a punctat din nou in minutul 66, cand Popadiuc a reusit dubla, dupa ce a transformat un penalty.

Desi soarta meciului era deja transata, formatia lui Bogdan Grosu a reusit sa marcheze golul de onoare cu noua minute inainte de final, cand Lutac a trimis mingea in plasa adversa, dupa o pasa scurta primita de la Placinta.

Suceava U16: Puianu – Carcea, Amanaloaie, Petruneac, Siminicariu, Tudose, Candrea, Strugariu, Placinta, Lutac, Costan. Selectioner: Bogdan Grosu. Pe parcurs au mai intrat: Vornicu, Mantu, Radu si Munteanu.

1. Bacau 9 7 1 1 24-10 29p
2. Iasi 9 5 3 1 32-15 23p
2. Neamt 9 5 1 3 28-15 21p
4. Suceava 9 4 1 4 16-24 17p
5. Vaslui 9 1 2 6 10-24 6p
6. Botosani 9 1 0 8 11-33 4p

In ultima etapa a campionatului, echipa suceveana se va deplasa, sambata, pe terenul selectionatei judetului Vaslui. In conditiile in care, in faza urmatoare a competitiei se califica direct primele trei clasate din fiecare serie, trupa lui Bogdan Grosu este obligata sa castige acest ultim joc, pentru a mai putea spera la accederea in sezonul de primavara de pe locul 4 al ierarhiei.