VIDEO & FOTO | Foresta – CS Mioveni: 2-0

Foresta a reusit prima victorie in actualul sezon al Ligii a II-a, dupa ce a invins pe CS Mioveni, cu 2-0, intr-un meci desfasurat sambata, pe stadionul Areni.

Dupa sapte etape in care s-a chinuit sa limiteze proportiile scorului, “galben-verzii” au putut alinia in sfarsit o formula competitiva, iar acest lucru s-a cunoscut pe gazon, unde formatia antrenata de Nuno Pedro a jucat de la egal la egal cu gruparea argeseana in prima repriza. Stanescu si-a incercat primul tirul la un sfert de ora de la fluierul de start, dar sutul expediat din lovitura libera de mijlocasul sucevean a trecut pe langa buturile oaspetilor. Replica argesenilor a venit in minutul 17, cand Ayza a centrat perfect de pe partea stanga, dar Pirtea a reluat cu capul, din sase metri, pe langa poarta lui Began.

Pappoe putea deschide scorul la jumatatea primei reprize, dar goalkeeperul Valentin Sima i-a “suflat” mingea de pe frunte fundasului ghanez la o centrare din lovitura libera. La poarta opusa, Ayza s-a descotorosit printr-un fault de tanarul Onofras, a sutat din unghi, dar portarul Began a fost la post si a respins mingea in corner de la coltul scurt. Pe fondul unui arbitraj favorabil din partea centralului Ionut Anghelinei, oaspetii si-au creat cea mai mare ocazie a primei reprize in minutul 32, cand Neagoe a centrat din coltul careului, Ichim a reluat puternic cu capul, dar mingea a lovit pamantul si a sarit peste bara transversala. Foresta putea intra la cabine in avantaj, dar Sima s-a intins si a respins mingea cu varful degetelor la o lovitura de cap expediata de Pappoe.

Incurajati din tribunele Areniului de aproximativ 1.500 de spectatori, “galben-verzii” au deschis scorul in minutul 48. Stanescu a executat repede o lovitura libera de la mijlocul terenului, pasand mingea in adancime pentru Chalabi, iar atacantul francez s-a desprins din marcaj si a sutat din prima, sub bara transversala, fara sperante pentru Sima. Executia zilei in Liga a II-a a venit tot de la Suceava. In minutul 73, Stanescu a interceptat o mingea la 30 de metri, de unde a propulsat-o direct in vinclu, golul mijlocasului Forestei ajungand pe televiziunele nationale. Cu un avantaj de doua goluri pe tabela si un public care a trecut la “ole-uri”, gazdele au jucat dezinvolt in ultimul sfert de ora, cand si-au creat alte trei ocazii mari. Belevschi l-a pus la grea incercare pe Sima dintr-o lovitura libera din coltul careului, iar nou-intratul Catalin Coroama s-a precipitat in doua randuri sutand peste din pozitii bune. Foresta – CS Mioveni s-a terminat 2-0. “Galben-verzii” au bifat astfel prima victorie intr-un meci oficial dupa o seceta de mai bine de patru luni, iar la final au declarat fiesta in vestiar, unde de sambata se petrecere pe muzica africana.

Vezi o galerie FOTO realizată de Codrin Maleș!

Foresta: Began – Onofras (’90 Duceac), Diallo, Pappoe, Belevschi – Cerlinca, Stanescu, Acolatse, Kimbaloula – R. Sumanariu (’58 Coroama), Chalabi. Antrenor: Nuno Pedro.

CS Mioveni: Sima – Tirica, Gugu, Ichim, Stoica – Mirzenu, Pirtea (‘75 Vintila), Andor, Mirzeanu (’52 Iamandi), Ayza – Neagoe (’46 R. Lazar), D. Ene. Antrenor: Adrian Mihalcea.