VIDEO & FOTO| ACS Berceni – Foresta: 0-1

Foresta a ajuns la trei victorii consecutive cu Cristi Popovici pe banca tehnica, dupa ce s-a impus, cu scorul de 1-0, in meciul disputat sambata, pe terenul din Buftea, impotriva celor de la ACS Berceni, in cadrul etapei a V-a a Ligii a II-a.

Cu ex-rapidistii Sfrijan si Apostol in garnitura de start, formatia ilfoveana si-a trecut in cont prima ocazie de gol in minutul 2, cand Niga a retinut un sut din afara careului trimis de Cr. Matei. Sub privirile presedintelui Dorin Goian si a unui alt fost international, Danut Lupu, “galben-verzii” au preluat repede initiativa, Semeghin testandu-i vigilenta lui Horia Iancu in minutul 13, dintr-o lovitura libera retinuta cu siguranta de portarul Berceniului. Pe fondul unui joc dominat autoritar de Foresta cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut lui Bogdan Rusu, a carui lovitura de cap din sase metri a fost respinsa din plonjon de acelasi H. Iancu. Rusu a mai trecut o data pe langa deschiderea scorului in minutul 29, iar la poarta opusa, Apostol a sutat pe langa buturile lui Niga. S-a intrat cu 0-0 la cabine, dupa o prima repriza in care formatia suceveana s-a jucat cu ocaziile, irosind sase opurtunitati de gol.

Berceni - Foresta (1)

Trupa lui Cristi Popovici a cautat cu insistenta golul si dupa pauza, dar sutul din alergare trimis de Marius Matei a fost retinut de acelasi Horia Iancu – eroul echipei ilfovene in partida de sambata. In minutul 62, oaspetii au ratat o noua sansa monumentala la o reluare cu capul a lui Cerlinca, iar peste cinci minute, pe contraatac, ilfovenii au trecut la randul lor pe langa gol prin M. Ion. Golul izbavitor a venit in minutul 74, cand Bogdan Rusu si-a trecut in cont prima reusita personala in tricoul Forestei, dupa ce a finalizat cu o lovitura plasata de cap o centrare a lui Cainari.  Pe final, “galben-verzii” au mai trimis o data mingea in plasa, dar reusita lui Cainari a fost anulata de la margine pe motiv de off-side. ACS Berceni – Foresta s-a terminat 0-1, iar formatia suceveana trece pe +3 la adevar si urca pe locul 8 al clasamentului.

Vezi o galerie FOTO realizata de ilfovsport.ro!

ACS Berceni: H. Iancu – G. Apostol , Bîrsanel, Sfrijan, V. Lupu – M. Ion, Lica, Cr. Matei, B. Iancu (’42 M. Anton, ’60 Macris) – Grumezescu, Aioanei (’76 Fl. Matei). Antrenor: Marcel Abaluta.

Foresta Suceava: Niga – D. Balan, Masella, Al. Mutu, Semeghin – Cerlinca (’87 Danila),  Vl. Stanescu, Cainari, Druga (’69 Dumitriu) – Bg. Rusu, M. Matei (’66 Vl. Bujor). Antrenor: Cristian Popovici.

Cristi Popovici: “Am ratat nepermis de mult”

Cristi Popovici a subliniat importanta celor trei puncte cucerite la Buftea, dar le-a reprosat elevilor sai faptul ca si-au facut singuri meciul greu prin numarul mare de ocazii ratate. “Important este ca ne-am intors cu toate cele trei puncte. Acesta a fost si obiectivul. Am avut meciul la discretie, dar am ratat nepermis de mult si am trait periculos pana in minutul 94. Asta le-am si reprosat jucatorilor atat la pauza, cat si la final. Este drept ca si portarul gazdelor s-a opus la multe situatii de gol, dar poarta este totusi destul de mare. Daca la Timisoara am marcat trei goluri, iar cu Balotesti am facut-o de patru ori, acum puteam inscrie chiar mai mult in fata unui adversar care nu ne-a pus mari probleme. E o victorie de moral in perspectiva urmatorului meci”, a declarat antrenorul Forestei Suceava.

19Soimii Pancota00000000

In runda urmatoare, Foresta va avea parte de primul mare test din mandatul antrenorului Cristi Popovici. Va primi sambata, cu incepere de la ora 11.00, pe stadionul Areni, vizita liderului clasamentului Chindia Targoviste, singura formatie cu maximum de puncte dupa primele cinci etape de campionat.