VIDEO & FOTO | Foresta – CS Mioveni: 2-1

Foresta este de neoprit in Liga a II-a. Formatia suceveana si-a trecut in cont a opta victorie in campionat, dupa ce s-a impus duminica, pe stadionul Areni, cu scorul de 2-1, in fata celor de la CS Mioveni, intr-o partida din etapa a XI-a.

Cu aproape 5.000 de spectatori in tribune, record de asistenta pe arena suceveana in actualul sezon, gruparea antrenata de Cristi Popovici a avut primele doua ocazii ale intalnirii, dar Popescu a fost la post si a retinut mingea la suturile trimise de Dumitriu si Marius Matei. De partea cealalta, venita in nordul Moldovei sa joace pe cartea contraatacului, echipa argeseana si-a aratat pentru prima oara coltii in minutul 14, cand Florescu a sutat plasat din marginea careului, dar Niga a fost pe faza si a retinut balonul de sub bara tranversala. La jumatatea primei reprize, Cainari a ridicat publicul in picioare in urma unei actiuni personale pe partea stanga, in care a driblat doi adversari, dar a sutat putin pe langa poarta din interiorul careului. Insistenta si presingul “galben-verzilor” in jumatatea adversa de teren avea sa de-a roade in minutul 31, cand Bogdan Rusu l-a deposedat pe Tomozei la marginea careului si a deschis scorul cu un sut imparabil de la 14 metri, direct in vinclul de la coltul scurt. Bogdan Rusu (foto) a devenit one-man show pe Areni in minutul 35, cand si-a trecut in cont dubla, dupa ce l-a invins pe Popescu dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, la care mingea a trecut prin zid.

Vezi o galerie FOTO realizata de Alex Macoveiciuc!

Cu un avantaj de doua goluri la pauza, Foresta n-a mai riscat in partea secunda, preferand un joc de posesie, la trecerea timpului. Chiar si in aceste conditii, prima ocazie de la reluarea jocului a apartinut tot gazdelor, Cerlinca sutand de la 25 de metri, razant cu bara transversala, la o faza in care arbitrul a aplicat  legea avantajului. Primit cu aplauze la revenirea pe Areni, brazilianul Roberto Ayza putea reduce din diferenta in minutul 55, dar mingea sutata de capitanul formatiei din Mioveni s-a oprit in bratele portarului Niga.

Trupa lui Alexandru Pelici a reintrat in joc in minutul 71, cu un gol norocos. Nou-intratul Alin Popa a executat o lovitura libera de pe partea stanga, Ayza a deviat cu capul, Vintila a pus latul, iar mingea s-a dus lobat sub bara transversala, pacalindu-l si pe Niga. “Galben-verzii” puteau scapa de emotii la urmatoarele doua atacuri, dar executia lui Cerlinca din interiorul careului a fost retinuta de Popescu, iar Vl. Bujor a fost blocat in momentul sutului. Finalul a fost incins, centralul Codrea starnind un cor de huiduieli in tribune in minutul 81, cand Masella a fost busculat in careului argesean, iar tabara gazdelor a solicitant in zadar penalty. Un minut mai tarziu, Bujor a bifat ultima ocazie la poarta oaspetilor, sutand peste bara de la circa 20 de metri, dupa care jocul s-a stins. Foresta – CS Mioveni s-a terminat 2-1, iar formatia suceveana isi consolideaza locul pe podium la egalitate de puncte cu Brasov.

Foresta Suceava: Niga – Mihalachioae, D. Lung, Masella, Semeghin – Cerlinca, Stanescu (Mutu ’86), Dumitriu (Avram ’68), Cainari – Bg. Rusu, M. Matei (Bujor ’74). Antrenor: Cristi Popovici.

CS Mioveni: Oct. Popescu – Tirica, Gugu, Visa, Tomozei (Schiopu ’75) – Radescu, M. Galan (A. Popa ’60), Biceanu, Roberto Ayza – Ed. Florescu (Boboc ’38), M. Vintila. Antrenor: Alexandrul Pelici.

19Soimii Pancota00000000

In runda viitoare, Foresta va juca pe terenul celor de la FC Brasov, intr-un meci programat vineri, de la ora 17.30, in direct la Digi Sport si Dolce Sport.