VIDEO | Foresta – Poli Timișoara: 2-2

Foresta Suceava a incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat miercuri dupa-amiaza, pe stadionul Areni, in fata celor de la  Politehnica Timisoara, in prima etapa intermediara programata in acest sezon al Ligii a II-a la fotbal.

Presata de situatia disperata din clasament, unde detine “lanterna rosie”, echipa antrenata de Florentin Petre a avut prima ocazie in minutul 3, cand Marius Matei a prins un sut-centrare de pe partea dreapta, Dur-Bozoanca nu a reusit sa retina, dar Belkacem a trimis in bara din cativa metri. Gruparea banateana a replicat prin Ignea, care a reluat mingea cu capul, de la coltul scurt, putin pe langa poarta. Centralul satmarean Marius Omut a inflamat spiritele printre spectatorii suceveni in minutul 29, cand le-a refuzat gazdelor un penalty la o faza in care Mera a oprit mingea cu bratul, in interiorul careului, la un sut expediat de Matei.  Pe contre, Politehnica a deschis scorul pe Areni in minutul 33, cand Ignea a patruns pe partea stanga, l-a lobat pe portarul Began cu o centrare la coltul lung, de unde Ghinescu a impins balonul in plasa pentru 0-1, spre bucuria celor 30 de fani banateni veniti cu “Trenul foamei”. Sorescu, dintr-o lovitura libera la care mingea a trecut putin pe langa vinclu, respectiv Cerlinca, blocat de portarul timisorean in coltul careului mic, au semnat ultimele doua ocazii de gol ale unei prime reprize incheiata cu 0-1.

Partea secunda a inceput fulminant, cu un penalty dictat in favoarea Forestei in minutul 47, la o faza in care Mera l-a busculat in propriul careu pe Masella, iar Matei a inscris cu fenta de la punctul cu var de la 11 metri pentru 1-1. Echilibrul de pe tabela s-a pastrat insa cat o repriza de box, trupa antrenata de Bogdan Andone reusind sa preia din nou conducerea in minutul 50, cand Ignea l-a deposedat prin fault pe Stanescu, a intrat in careu, de unde l-a executat pe Began cu un sut plasat la coltul lung. La scorul de 1-2, jucatorii gazdelor au “arestat” mingea, iar ocaziile au inceput sa curga la poarta aparata de Dur-Bozoanca, unde Stanescu, in doua randuri, si francezul Renquin, n-au nimerit tinta din pozitii bune. Insistenta “galben-verzilor” avea sa se concretizeze pe tabela in minutul 73, cand Matei a executat repede o lovitura libera de la 25 de metri, mingea a ajuns la Cerlinca, iar mijlocasul sucevean a inscris cu un sut la radacina barei. Impinsa de public, trupa lui Florentin Petre a cautat golul victoriei in ultimul sfert de ora, dar nou-intratul Boumina nu a nimerit spatiul portii in doua randuri, Renquin l-a evidentiat pe Dur-Bozoanca, iar voleul lui Stanescu a fost amortizat de defensiva “alb-violetilor”. Foresta – Politehnica s-a terminat 2-2, iar cele doua formatii reediteaza rezultatul inregistrat in precedentul meci direct, jucat in februarie.

Foresta Suceava: Began – Onofras, Masella, Diallo, Belevschi – Vl. Stanescu, R. Sumanariu – Renquin, Belkacem (’57 Movsisyan), Cerlinca – M. Matei (’78 Boumina). Antrenor: Florentin Petre.

Politehnica Timisoara: Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera, Bilia, Taub – Coada, Tugui (’56 Poparadu), Ignea – Ghinescu (’54 Badauta), I. Plamada, Sorescu (’75 Predescu). Antrenor: Bogdan Andone.