VIDEO| Dunărea Călăraşi – Rapid Suceava: 3-1

Dunarea Calarasi 1

Rapid Suceava a încheiat sezonul regulat aşa cum l-a început: cu o înfrângere în deplasare. Sâmbătă, în ultima etapă dinaintea play-out-ului pentru menţinerea în Liga a II-a, echipa antrenată de Costel Ilie a pierdut pe terenul Dunării Călăraşi cu scorul de 1-3, la capătul unui meci în care a condus vreme de jumătate de oră pe tabela de marcaj.

Implicată în lupta pentru promovare, formaţia de pe malul Borcei a luat cu asalt poarta suceveană încă din debutul întâlnirii, dar Alami a trimis peste transversală, iar mai apoi Niga s-a opus, respingând mingea în corner, la un şut din interiorul careului expediat de Chiţu. Contrar cursului jocului, oaspeţii au deschis scorul în minutul 14, când Boiciuc şi-a trecut în cont al doilea său gol în tricoul Rapidului, după ce l-a învins pe Lungu cu o lovitură plasată de cap din opt metri. Trupa antrenată de Adrian Mihalcea a avut şansa egalării la jumătate de oră de la fluierul de start, când Vădrariu a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, portarul Niga a respins balonul în faţă, dar reluarea din “foarfecă” a marocanului Alami a trecut pe lângă ţintă. Ce n-a reuşit Vădrariu, scăpat unu la unu cu Niga, în minutul 41, au reuşit rapidiştii trei minute mai târziu. S-au egalat singuri, la o fază în care Dunărea a beneficiat de un corner de pe partea dreaptă, iar Dănilă a deviat mingea cu capul în propria poartă pentru 1-1 la pauză.

Mihalcea a făcut două schimbări în debutul reprizei secunde, iar mişcarea avea să se cunoască repede pe tabelă. Prefaţat de ocazia lui Alami, golul de 2-1a venit în minutul 61, când Balint a primit o pasă în adâncime, sucevenii s-au oprit pentru un off-side inexistent, iar atacantul Dunării a înscris cu un şut plasat din mijlocul careului. Plecată în Bărăgan lipsită de patru titluari şi fără soluţii viabile de pe banca de rezerve, trupa lui Costel Ilie nu a avut replică în faţa celei de-a doua clasate în serie. Mai mult, gazdele şi-au securizat victoria în minutul 75, când congolezul Kanda a înscris dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, la care Niga a plonjat după minge pentru fotografi. Dunărea Călăraşi – Rapid Suceava s-a terminat 3-1, iar “ceferiştii” încheie sezonul regulat în genunchi, fără victorie din luna octombrie.

Dunărea Călăraşi: C. Lungu – Ţenea, Bumbac, M. Popescu (46’ S. Matei), M. Chiţu – V. Balint, Sg. Popescu, Preoteasa, Vădrariu (’58 A. Stoica) – Alami (’79 V. Andrei), Kanda. Antrenor: Adrian Mihalcea.

Rapid CFR Suceava: Niga – G. Apostol, Velescu, D. Ciobanu, Bîgu,- Dănilă, Aeroaiei (’66 Dudea) – Golofca, I. Plămadă (’79 Tudorache), Ghiorghiciuc (’87 A. Vornicu) – Al. Boiciuc. Antrenor: Costel Ilie.