VIDEO / Debut victorios de retur

Primavara a venit cu patru zile întârziere pe Areni. A adus-o atacantul Ştefan Liutec, a cărui hattrick a fost sinonim cu prima victorie a echipei locale Rapid Suceava în acest an, scor 3-1, în compania grupării Politehnica Galaţi, într-un meci contând pentru runda inaugurală a returului Ligii a III-a.

Aflată la prima partidă oficială cu Ioan Radu la şefia băncii tehnice, gruparea “ceferistă” a început în forţă meciul, astfel că Păşcănuţ a tras primul semnal de alarmă la poartă gălăţeană în minutul 8, când l-a luat la ţintă pe portarul Stoica cu un şut din 16 metri. Instalate confortabil în jumătate de teren adversă, gazdele au ieşit din nou la rampă în minutul 13, când acelaşi Păşcănuţ a solicitat penalty la o intervenţie a unui fundaş advers în careu, dar arbitrul Ionuţ Brânzei a mutat infracţiunea în afara suprafeţei de pedeapsă. Din lovitura liberă dictată de centralul botoşănean, Zaremba a lovit transversala, de unde mingea a ajuns la Liutec, care a şutat însă în goalkeeperul advers dintr-o poziţie excelentă.

Rapidiştii au spart ghinion în minutul 16, când Golofca executat o faza fixă din banda dreapta, Hrimiuc a prelungit cu capul pe spate, iar Liutec a fentat jocul al offside al gălăţenilor, deschizând scorul cu un şut din cădere.De partea cealaltă, trupa lui Dan Băncilă a scos capul de la cutie abia la jumătatea primei reprize, când Sterian a solicitat în zadar o lovitură de pedeapsă, faza stârnind rumoare pe banca de rezervă a oaspeţilor. În replică, “alb-vişinii” şi-au dublat avantajul în minutul 31, când Ghiviziu a centrat de pe partea dreaptă, Păşcănuţ a repasat scurt la marginea careului mic, de unde Liutec a îndeplinit o simplă formalitate pentru 2-0. Profitând de uşoara relaxare din tabăra suceveană, Politehnica a redus diferenţa cu două minute înainte de pauză, cand Bănică a primit o centrare de pe partea stângă şi l-a executat pe Pascal cu un şut puternic sub tranversală.

“Ceferiştii” au avut şansa de a-şi reface avantajul în minutul 55, când Zaremba a executat o lovitură liberă din banda stângă, Hrimiuc a deviat cu capul spre colţul lung, dar Stoica a fost pe fază şi respins în corner. Peste alte cinci minute, acelaşi Zaremba a cerut penalty după o ieşire imprudentă a portarul advers, dar centralul întâlnirii a lăsat jocul să curgă spre disperarea mijlocaşului rapidist. În ultimul sfert de oră al jocului, Ioan Radu a sunat retragerea, astfel că oaspeţii au avut două ocazii de a restabili egalitatea prin nou-intratul Chiriac şi Cristian, ambele fiind însă rezolvate de Pascal. Gazdele au scăpat definit de emoţii în minutul 86, când Golofca a scăpat pe un contraatac pe partea dreaptă, a centrat perfect pentru Liutec şi atacantul adus în iarnă de la FC Panciu a realizat hattrickul cu un şut de centrul careului mare. Scor final 3-1 şi rapidiştii îşi trec în cont prima victorie din mandatul lui Ioan Radu.

Rapid Suceava: Pascal – Spătar, Breniuc, Hrimiuc, Plămadă – Ghiviziu, Vaida – Păşcănuţ, Zaremba, Golofca – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: Olariu, Viţel, Corban şi C. Ciurlă.
Politehnica Galaţi: Stoica – Hristian, Coman, Stamate, Grosu, Cristian, Fălcaru, Chiriţă, Bănică, Agbleta, Sterian. Antrenor: Dan Băncilă. Au mai intrat: Duman, Chiriac, Pavel şi Curmei.

*meci întrerupt în minutul 44
Aerostar Bacău şi Ceahlăul II Piatra Neamţ au stat.

Urcată pe locul 10 în clasamentul seriei, Rapid Suceava se va deplasa runda viitoare pe terenul formaţiei ACS Bacău, una dintre cele doua pretendente la promovarea în liga secundă.