UTA „Bătrâna Doamnă” – Foresta: 1-0

Foresta a incheiat anul competitional cu o infrangere la limita, suferita duminica, scor 0-1 (0-0), pe terenul celor de la UTA “Batrana Doamna” Arad.

Motivata de faptul ca printr-un succes putea ierna pe un loc promovabil, gruparea aradeana a bifat prima ocazie in minutul 3, cand golgheterul ligii secunde, Adrian Petre, a scapat de sub escorta lui Alin Mutu, dar a reluat slab, cu capul, in bratele lui Niga.“Galben-verzii” au echilibrat joc spre jumatatea reprizei, iar prima ocazie la poarta gazdelor a aparut in minutul 22, cand Bogdan Miron a boxat mingea la un sut din unghi expediat de catre Cainari.

Bogdan Rusu a incercat apoi o executie spectaculoasa, pe spate, dar Miron a fost atent, iar la poarta opusa sutul lui Petre a fost amortizat de un fundas sucevean si mingea este retinuta de Niga. Cainari a avut ultima ocazie a primei reprize, dar Miron a respins la lovitura libera executata de sucevean.

UTA a deschis scorul la noua minute dupa pauza, cand Copil a executat un corner de pe partea stanga, apararea suceveana a respins in doua randuri, Cainari a ratat apoi degajarea, iar mingea a ajuns la Cristi Andor, care la invins pe Niga cu un sut imparabil in vinclu. Petre a avut sansa golului doi in minutul 63, dar mingea deviata cu capul de atacantul aradenilor a lovit bara portii aparate de Niga. Stratila a avut apoi doua oportunitati de a marca, dar la prima s-a opus Niga, iar la cea de-a doua mingea a ajuns in plasa laterala.

Pe un gazon care a aratat ca dupa bombardamente, Foresta a iesit mai curajos la joc in ultimul sfert de ora, iar Druga a trecut pe langa golul egalizator la un sut-centrare respins de sub bara de Miron. In minutul 84, “galben-verzii” au scapat pe contraatac prin Dumitriu, mingea a ajuns apoi la Bogdan Rusu, dar sutul atacantului oaspetilor a fost deviat in corner de capitanul Gligor. La intrarea in prelungiri, Cerlinca i-a asezat o minge cu capul lui Dumitriu, dar sutul acestui de la 20 de metri a fost retinut de Miron. UTA  – Foresta s-a terminat 1-0, iar trupa lui Cristi Popovici incheie anul pe un modest loc 9.

UTA „Batrana Doamna”: Bg. Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor, Burla – Stratila (Cr. Costin 68′), Chindris, I. Tanase, Andor (Filaret 88′) – D. Copil (Stahl 76′), Ad. Petre. Antrenor: Laurentiu Rosu.

Foresta Suceava: Niga – Balan, D. Lung, Al. Mutu, Masella (Vl. Bujor 85), Druga – Cerlinca, Vl. Stanescu (Danila ‘75), Dumitriu, Cainari (Semeghin ‘79) – Bg. Rusu. Antrenor: Cristi Popovici.