Universitatea II, învinsă la Iaşi

Universitatea II a pierdut, ieri, cu scorul de 25-30, pe terenul formatiei Poli Iasi, intr-un meci contand pentru ultima etapa a returului I din cadrul DivizieiA . Aflata la debutul in meciurile oficiale din 2011, echipa suceveana a controlat prima repriza a partidei din Copou, astfel ca, dupa o scurta perioada de dominare a iesenilor, trupa lui Razvan Bernicu a trecut la timona, intrand la pauza in avantaj, scor 15-13.

Lipsita de aportul lui Alin Rosu, plecat la prima echipa, si Marius Bahan, care acuza o accidentare, Universitatea II a pierdut teren odata cu starul reprizei secunde, iar pe fondul numeroaselor decizii controversate ale brigazii prahovene Teglas/Vasilescu, gazdele au restabilit egalitatea in minutul 50.

Formatia suceveana a cedat complet initiativa in ultimele cinci minute ale jocului, cand Politehnica Iasi a reusit sa distanteze mai intai la doua reusite, pentru ca in final, sa se impuna cu scorul de 30-25.

Am reusit sa conducem intr-o mare parte din prima repriza, iar daca brigada de arbitrii nu fluiera complet aiurea puteam intra cu o avantaj mai mare la pauza. Chiar daca ne-au lipsit doi jucatori de baza, Rosu si Bahan, consider ca am facut un meci bun, din care, cu ceva mai multa atentie pe final, puteam scoate mai mult”, a declarat tehnicianul sucevean, Razvan Bernicu.

Universitatea II a punctat prin: Petrea (8 goluri), Tarzioru (5), Dumitras (2), Negru (2), Burlacu (2), Zmeu (2), Tiganasu (2), Buga (1) si Vele (1). In ciuda infrangerii din Copou, gruparea suceveana a incheiat prima jumatate a campionatului pe primul loc in clasamentul Seriei A, cu 8 victorii in 12 meciuri disputate. in celelalte doua jocuri ale rundei de sambata, Universitatea Galati s-a impus, cu scorul de 32-28, in fata celor de la Stiinta II Bacau, in timp ce CSM Focsani a surclasat, cu 34-24, formatia celor de la LPS Piatra Neamt.

1. Universitatea II Suceava 12 8 0 4 354-323 16p
2. HC Vaslui 12 7 1 4 333-329 15p
3. Universitatea Galati 12 7 1 4 322-280 15p
4. Politehnica Iasi 12 6 1 5 298-296 13p
5. CSM Focsani 12 5 3 4 280-257 13
6. LPS Piatra Neamt 12 4 0 8 272-325 8p
7. Stiinta II Bacau 12 2 0 10 166-216 -3p

In etapa urmatoare, Universitatea II Suceava se va deplasa, sambata, pe terenul celor de la HC Vaslui.