U16: Suceava – Iaşi 2-1

Selectionata suceveana de juniori sub 16 ani si-a trecut in cont a doua victorie consecutiva de la startul fazei secunde a Campionatului National, dupa ce s-a impus, astazi, cu scorul de 2-1 (1-1), in fata reprezentativei judetului Iasi, intr-un meci desfasurat pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni.

Formatia ieseana a inceput mai bine partida de la Falticeni, oaspetii bifand prima ocazie notabila la jumatatea reprizei intai, cand au luat la tinta tranversala portii aparate de Puianu dintr-o lovitura libera de la marginea careului mare. Insistenta iesenilor avea sa se concretize in minutul 26, cand Cojoc a deschis scorul dupa ce a finalizat cu capul, din 2 metri, un sut-centrare venit de pe partea stanga.

Replica trupei pregatite de Bogdan Grosu a venit cu trei minute inainte de pauza, cand Placinta a luat o actiune pe cont propriu si, dupa ce a facut sah mat defensiva oaspetilor, a restabilit egalitatea la 1-1. Selectionata suceveana si-a asigurat victoria in minutul 70, gratie unui gol semnat de Tudose, care a finalizat cu o executie la coltul lung un schimb de pase purtat cu nou intratul Costan.

Suceava: Puianu – Carcea, Siminicariu, Amanaloaie, Petruneac, Mateiciuc, Tudose, Strugariu, Placinta, Nastasiu, Lutac. Selectioner: Bogdan Grosu. Au mai intrat Vornicu, Mantu, Costan, Munteanu si Martin.

A fost un meci de angajament, desfasurat pe un teren greu, dar in care am dovedit pana la urma ca ne-am dorit mai mult victoria. A contat foarte mult si pregatirea psihologica a jucatorilor nostri, care nu au mai cazut asa cum s-a intamplat in prima parte a campionatului, reusind acum sa intoarca scorul de la 0-1”, a precizat, la finalul jocului, selectionerul sucevean Bogdan Grosu.

1. Suceava 2 2 0 0 3-1 8p
2. Brasov 2 1 0 1 1-1 4p
3. Iasi 1 0 0 1 1-2 0p
4. Maramures 1 0 0 1 0-1 0p

Lidera in clasamentul seriei, cu maximum de puncte dupa disputarea primelor doua jocuri, selectionata suceveana se va deplasa in runda urmatoare in fieful reprezentativei judetului Maramures, pentru un meci programat marti, cu incepere de la orele 14.00, pe stadionul Asten din localitatea Tautii Magherausi.