U16: Suceava – Braşov 1-1

Selectionata suceveana under 16 a remizat, azi, scor 1-1, in compania reprezentatei judetului Brasov, intr-un meci desfasurat pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni si care a contat pentru etapa a 4-a.

Intrata pe teren din postura de lidera a seriei trupa lui Bogdan Grosu a dominat prima repriza a jocului cu ardelenii, reusind sa-si treaca in cont o prima ocazie de a deschide scorul in minutul 17, cand Lutac a finalizat slab o lovitura libera indirecta din interiorul careului. Presiunea gruparii sucevene avea sa se concretize in minutul 36, cand Vornicu a interceptat o minge la mijlocul terenului si dupa o cursa solitara l-a invins pe goalkeeperul advers cu un sut din marginea suprafetei de pedeapsa pentru 1-0 la pauza.

In replica, selectionata brasoveana a fortat egalarea inca din debutul reprizei secunde, cand intr-un interval de un sfert de ora a tintit in doua randuri buturile portii aparate de Puianu. De partea cealalta, juniorii suceveni au avut sansa sa se desprinda la doua goluri in minutul 75,, dar centralul bacauan Mihai Harabagiu a inchis ochii la un fault in careu comis asupra lui Tudose. Norocul a parasit definitiv tabara gazdelor cu trei minute inainte de final, cand ardelenii au egalat printr-un gol semnat de Musteata.

Suceava U16: Puianu – Martin, Siminicariu, Munteanu, Carcea, Mateiciuc, Placinta, Nastasiu, Vornicu, Costan, Lutac. Selectioner: Bogdan Grosu. Pe parcurs au mai intrat: Mantu, Tudose, Apetri si Rusu.

A fost un meci echibrat, cu doua reprize distincte, prima dominata de noi, iar cea de-a doua de catre oaspeti. Am avut si trei jucatori pe care nu am putut miza deloc in acest meci, dar important este ca nu am pierdut si ca am adunat deja 10 puncte. Din acest motiv este frumos fotbalului. Nu poti sa te califici dupa doar patru meciuri”, a spus selectionerul sucevean Bogdan Grosu.

Aflata pe primul loc in clasamentul seriei, cu 10 puncte acumulate dupa primele patru etape, trupa pregatita de Bogdan Grosu va evolua, duminica, pe terenul reprezentativei judetului Iasi, intr-un joc programat cu incepere de la orele 11.00, pe terenul sintetic din cadrul complexului “Emil Alexandrescu”. In meciul tur, disputat in urma cu doua saptamani, fotbalistii suceveni s-au impus cu scorul de 2-1.