Ştiinţa – CSU Suceava: 27-26

Universitatea a fost invinsa, azi, cu scorul de 26-27, pe terenul rivalilor de la Stiinta Bacau, intr-un meci transmis in direct de Digi Sport Plus si care a contat pentru runda a 17-a din cadrul Ligii Nationale.

Aflate in lupta directa pentru un loc de cupa europeana, cele doua formatii au oferit o partida extrem de incrancenata cu trei aruncari de la sapte metri dictate in favoarea gazdelor inca din primele zece minute ale jocului, incheiate la egalitate, scor 5-5. Chiar daca a trebuit sa alinieze din nou o formula de joc improvizata, cu Adrian Chirut in postura de pivot si cu Adi Mitrea mutat in rolul de coordonator, formatia suceveana a incheiat primul sfert de ora al meciului cu un avantaj de doua goluri, scor 8-6.

Ajutati de paradele goalkeperului Bogdan Pralea, autor a sase interventii decisive pe parcursul primei reprize, oaspetii au condus pe tabela de marcaj pana in minutul 23, cand pe fondul unei serii de patru goluri consecutive, Stiinta a intors rezultatul, intrand la pauza cu un avans de un gol, scor 15-14.

Repriza secunda a debutat cu aceiasi grupare bacauana la timona, trupa lui Eliodor Voica reusind sa se distanteze in primele cinci minute de la reluare la o diferenta de trei lungimi, scor 18-15. Replica “studentilor” a venit imediat, astfel ca pe fondul reusitelor lui Mihut Pancu, marcator a patru goluri in actul secund al partidei de ieri, Universitatea a restabilit egalitatea in minutul 41, scor 18-18.

Inceput de la scorul egal de 20-20, ultimul sfert de ora al intalnirii a consemnat o cascada de gafe din partea handbalistilor suceveni, care fie s-au intrecut in greseli elementare de pasare a mingii, fie l-au evidentiat pe georgianul Shota Tevzadze. In acest context, cu toata opozitia nou-intratului Iulian Andrei, providential la sase aruncari ale adversarilor, Stiinta a marcat chiar si in inferioritate numerica, luand un avantaj decisiv de patru goluri in minutul 55, scor 26-22. Dominate de un joc la limita regulamentului, ultimele cinci minute ale confruntarii au fost gestionate perfect de catre gazde, care aveau sa se impuna in final cu 27-26, scorul exact cu care Universitatea castiga meciul tur de la Suceava.

Stiinta Bacau: Tevzadze, Tamas – Bondar (7 – goluri), Petrea (5), Rotaru (4), Grieze (3), Moskalenko (2), Păunică (2), Ramba (1), Sipos (1), Tărâtă (1), Dospinescu (1). Antrenor: Eliodor Voica

Universitatea Suceava: Pralea, Andrei – Adomnicai (5 goluri), Mitrea (4), Pancu (4), Gavriloaia (3), Chirut (3), Acatrinei (2), Ciubotariu (2), Dediu (1), Soldanescu (1), Tutu (1). Antrenor: Leonard Bibirig.