Surclasaţi de Poli Iaşi

Csm Bucovina a fost surclasata, ieri, cu scorul de 3-52, de catre Poli Iasi, intr-un meci desfasurat pe terenul bazei “Unirea” si care a contat pentru etapa a 5-a din cadrul Diviziei Nationale la rugby.

Dominata inca din startul jocului pe pachetul de inaintare, echipa suceveana s-a vazut condusa inca de la pauza la o diferenta consistenta, scor 0-19. Raportul de forte dintre cele doua formatii s-a rupt definitiv in repriza secunda, cand lui Constantin Vlad a fost surprinsa in numeroase randuri pe contraatac, iesenii plecand de la Unirea cu o victorie cu bonus, scor 3-52, la finalul unei partide in care punctele de onoare ale gazdelor au fost semnate de Flutur, dintr-o lovitura de pedeapsa.

Ma asteptam la un meci greu in compania celor de la Poli Iasi, dar diferenta de scor este mult prea mare, in comparatie cu ce ne-am propus noi sa scoatem din acest joc. Am fost dominati inca de la inceput pe faza de inaintare, unde ne-a lipsit forta, am gresit foarte mult si adversarul ne-a surprins pe contraatac, obtinand pana la urma o victorie meritata. Vroiam un alt angajament din partea jucatorilor nostrii si imi pare rau ca am dezamagit spectatorii care au venit la meci”, a declarat antrenorul Constantin Vlad, dupa esecul de ieri cu Politehnica Iasi.

Csm Bucovina a inceput cu: Palamariu, Albu, Zup, Pentiuc, Constantineanu, Buzatu, Lungu, Coca, Bursuc, Flutur, Iacobuta, Oprea, Codreanu, Stefancu, Nastiuc. Antrenor: Constantin Vlad. Pe parcursul jocului au mai intrat: Negru, Turcanu, Stefanita Rusu, Bujoreanu, Chitan si Brateanu.

7. Cfr Brasov 4 0 0 4 35-217 0p

In celalalte doua jocuri ale rundei de ieri, Stejarul Buzau s-a impus, cu scorul de 39-31, in fata celor de la Cso Pantelimon, in timp ce Stiinta Petrosani a trecut, cu scorul de 52-3, de RC Barlad. In etapa urmatoare, Csm Bucovina Suceava va evolua, duminica, 8 mai, pe terenul gruparii Cso Pantelimon.