Suceava a învins liderul!

CSM Bucovina Suceava a fost performera etapei a XI-a din cadrul Diviziei Naţionale de rugby. Trupa antrenată de Constantin Vlad a reuşit să învingă liderul clasamentului, Politehnica Iaşi, cu scorul de 29-26, într-o partidă disputată sâmbătă dimineaţă pe terenul Unirea.

În prima repriză s-au marcat puţine puncte, un eseu a lui Cremeniţchi transformat de Pahonea în contul ieşenilor şi o încercare semnată de Zup pentru gazde au stabilit scorul pauzei la 7-5 pentru oaspeţi. La şapte minute de la reluarea jocului, Flutur a întors rezultatul dintr-o lovitură de pedeapsă. Bucuria gazdelor a durat doua minute, gruparea din Copou marcând un nou eseu prin Finariu, transformarea venind de la Pahonea. Rugbiştii suceveni au preluat conducerea la jumătatea reprizei secunde prin eseul lui Şt. Ştefaroi, transformat de Flutur. Replica oaspeţilor a venit instantaneu graţie încercării semnate de Giuşcă. Cu un sfert de ora înainte de fluierul final se părea ca ieşenii au reuşit desprinderea decisivă, după eseul lui Rotaru, transformat de Pahonea. Nu a fost însă aşa pentru că formaţiei sucevene i-au fost de ajuns şapte minute pentru a marca doua încercări. Mai întâi, acelaşi Şt. Stefaroi a semnat dubla personală pentru ca lovitura decisivă să vină, în ultimul minut, după eseul lui Elisei, ambele reuşite fiind transformate de Flutur.

Rezultatele etapei a XI-a:
CSU Arad – CS Năvodari 17-27
CSM Bucovina – Poli Iaşi 29-26
RC Bârlad – Ştiinţa Petroşani 26-6
RCM Galaţi a stat în această rundă.

În urma victoriei de sâmbătă, a cincea de la startul actualului sezon, formaţia suceveană a urcat pe locul 4, ultimul ce duce în play-off.