Știința Miroslava – Foresta Suceava: 4-0

Foresta a dat un nou chix in deplasare. Echipa antrenata de Selim Benachour a incasat cea mai drastica infrangere de la startul actualului  sezon, dupa ce a fost surclasata sambata, pe terenul iesenilor de la Stiinta Miroslava, cu scorul de 0-4, intr-un meci contand pentru etapa a X-a din seria intai a Ligii a III-a.

Pe tarlaua cu pretentii de teren de fotbal din Uricani, gazdele au asteptat greseala adversarului, iar aceasta a venit in minutul 23, cand George Niga a pus mana pe minge la o pasa cu piciorul trimisa “acasa” de un coechipier, iar centralul Valentin Porumbel a dictat lovitura libera indirecta de pe sase metri. Din aceasta faza, Alexandru Marin a deschis scorul cu un sut la coltul lung, in ciuda zidului “galben-verde” din 11 jucatori, format in fata balonului (foto).

Cu o posesie prelungita, echipa suceveana a incercat sa reactioneze prin Artenie, dar sutul mijlocasului de banda al Forestei a fost deviat in corner de un fundas advers. La poarta opusa, gazdele au semanat panica prin acelasi Marin, a carui sut de la distanta a fost respins de la radacina barei de Niga.

Stiinta isi putea dubla avantajul in minutul 53, cand Nemteanu a fost lansat pe partea stanga in careu, dar l-a luat la tinta pe Niga. Oaspetii au avut sansa egalarii prin Celeadnic, dar Turita s-a opus incredibil la cele trei lovituri cu capul trimise de stoperul moldovean. Pe contre, formatia ieseana a marcat golul doi in minutul 58, cand acelasi Marin a preluat o minge pe piept in interiorul careului si l-a lobat pe Niga, iesit la prins fluturi, cu o semifoarfeca din intoarcere. Trupa lui Selim Benachour nu s-a trezit, ci a incasat o noua lovitura in minutul 64, cand Iovu a trecut pe dreapta de nou-intratul Ion Ghimp si a marcat cu un sut in vinclu de la 16 metri. One man show, Marin a realizat hattrickul in minutul 69, dupa ce a preluat o minge in mijlocul careului, a intors doi fundasi ai oaspetilor si a inscris cu un sut puternic. Scorul putea lua proportii si mai mari in minutul 82, cang Niga a fost salvat de bara la un contraatac purtat de Sandu. Foresta putea marca golul de onoare pe final, dar Turita a avut o noua parada senzationala la sutul nou-intratului Roman.

S-a terminat 4-0, iar Foresta a ajuns pe locul 9 in clasament, cu o serie de trei meciuri fara gol marcat la activ. “Ce n’est pas possible!” – o remarca a antrenorului Selim Benachour care spune totul despre jocul si situatia echipei.

Foresta: Niga – Ionescu, Celednic, Mateciuc, Nguyen – Parouty, Seven – Artenie, Rigoni, Onofras – Grumezescu. Au mai intrat: R. Martin, L. Roman, Ghimp si R. Beldiman.

16CSM Roman00000000

In urmatoarea runda de campionat, Foresta va primi sambata, cu incepere de la ora 14.00, pe stadionul Areni, replica formatiei CSM Pascani.