Stejarul – Bucovina: 39-21

CSM Bucovina a debutat cu stangul in noua editie a Diviziei Nationale de rugby. In runda inaugurala a sezonului , echipa suceveana a pierdut, astazi, cu scorul de 21-39, pe terenul formatiei Stejarul Buzau.

Desi a debarcat in Crang cu ganduri de victorie, trupa lui Constantin Vlad a avut parte de un inceput timorat de joc, buzoienii reusind sa se distanteze inca din primele minute la scorul de 10-0. Replica oaspetilor a venit la jumatatea reprizei intai, cand Nichiforiuc a culcat balonul in teren de tinta advers, Flutur a transformat de pe con si scorul devenea 10-7. Chiar daca sucevenii au mai avut doua sanse mari de intoarce scorul prin St. Rusu si Constantineanu, blocati la doar cativa centimetri de buturile adverse, cei care au punctat pe tabela au fost rugbistii gazda, care au intrat la pauza cu un avantaj de 17-7.

CSM Bucovina a inceput excelent repriza secunda, reusind sa se apropie de adversari la 17-14, gratie unui nou eseu inscris de Nichiforiuc si transformat de acelasi Flutur. Ramasi fara serviciile lui St. Rusu, care a parasit terenul accidentat si cu doar 13 jucatori, dupa eliminarile temporare primite de Lungu si Oprea, rugbistii suceveni au cedat initiativa, gruparea buzoiana reusind sa se distanteze pana la fluierul final la scorul de 39-21, ultimele puncte ale oaspetilor fiind aduse de acelasi tandem Nichiforiuc – Flutur.

Am avut un inceput mai prost de meci, dar pana la pauza am reusit sa echilibram disputa si chiar sa avem in multe randuri superioritate pe faza de inaintare si in moluri. In repriza a doua, a intervenit insa neprevazutul, Stefanita Rusu a iesit accidentat, Lungu si Oprea au primit cartonase galbene, astfel ca a trebuit sa evoluam temporar si in 13 jucatori. In acest context de inferioritate numerica, gazdele ne-au dominat si au obtinut pana la urma o victorie meritata. Nu ne ramane decat sa ne pregatim cat mai bine pentru meciul de peste doua saptamani cu Stiinta Petrosani, unde trebuie sa incercam sa eliminam cat mai mult din aceste infractiuni tehnice prin care oferim adversarilor puncte de pomana”, a declarat antrenorul sucevean Constantin Vlad.

In celelalte doua meciuri ale primei runde, RC Barlad s-a impus cu scorul de 36-14 in fieful celor de la CSO Pantelimon Bucuresti, Stiinta Petrosani a castigat cu scorul de 50-7 pe terenul gruparii CFR Brasov, in timp ce Politehnica Iasi a stat. CSM Bucovina va urmari etapa viitoare de pe margine, urmand sa revine pe teren pe data de 9 aprilie, cand va primi la baza “Unirea” vizita formatiei Stiinta Petrosani.

Bucovina Suceava a aliniat astazi urmatorul cincisprezece: Flutur, Iacobuta, Codreanu, Chitan, Oprea, Nasciuc, Brateanu, Nichiforiuc (cpt.), Lungu, Buzatu, Constantineanu, Pentiuc, St. Rusu, Coca, Palamariu. Antrenor: Constantin Vlad. Rezerve: Zup, Albu, Bujoareanu, Bursuc, Tun, Grigoras, Simion.