Steaua – CSU Suceava: 32-38

Csu Suceava a bifat a sasea victorie consecutiva in campionat, dupa ce s-a impus astazi, cu scorul de 38-32 (19-15), pe terenul formatiei Steaua Bucuresti, intr-o partida contand pentru etapa a 16-a a Ligii Nationale.

Ajunsa in fieful “lanternei rosii” a campionatului, dupa periplul european din Croatia, trupa antrenata de Leonard Bibirig a inceput jocul la relanti, stelistii reusind sa tina ritmul astfel in primele zece minute de la start, incheiate de cele doua formatii la egalitate, scor 5-5. Echilibrul de pe tabela avea sa se rupa spre jumatatea primei reprize, iar pe fondul reusitelor lui Acatrinei si Petrea, autori a unui total de 11 goluri in partida de astazi, “studentii” s-au desprins treptat, intrand in minutul 25 cu un avans de opt goluri, scor 17-9. Gazdele au replicat in ultimele cinci minute dinaintea pauzei, cand au profitat de eliminarile temporare dictate in tabara suceveana si au redus diferenta la patru lungimi, scor 19-15, la revenirea la cabine.

Desi bucurestenii au incercat sa micsoreze si mai mult ecartul in debutul reprizei secunde, Universitatea nu a lasat loc de surprize, astfel ca dupa primele zece minute de la reluarea jocului, oaspetii aveau un ecart de cinci goluri in sala din Chiajna, scor 25-20. Ajutati de reusitele lui Mitrea si Tutu, care au punctat de sapte ori dupa pauza, sucevenii si-au pastrat acest avans pana in minutul 50, cand tabela arata scorul de 33-28 in favoarea “studentilor”. Ultimele zece minute l-au scos la rampa pe Gavriloaia, care a marcat de patru ori pana la final, ultimul fluier al brigazii Dima / Ichim consemnand un succes logic al Universitatii, scor 38-32.

Csu Suceava: Andrei, Selaru – Gavriloaia (7 goluri), Petrea (6), Acatrinei (5), Mitrea (4), Amihaiesei (3), Soldanescu (3), Tutu (3), Rosu (2), Schroeder (2), Besarab (2), Cantec (1), Matei, Sandu si Tiganasu.

In urmatoarea etapa, Universitatea Suceava va primi vizita formatiei HC Caras Severin, intr-un meci programat duminica, cu incepere de la orele 11.00, in sala LPS si care va fi transmis in direct de Digi Sport.