Steaua Bucureşti – CSU Suceava: 29-23

CSU Suceava a coborat pe locul 8 in clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin, dupa ce a pierdut duminica, cu scorul de 23-29 (16-15), in fata celor de la Steaua Bucuresti, intr-un meci disputat in Sala Sporturilor din Chiajna.

In direct la TVR 2, cele doua formatii au mers cap la cap in primele zece minute, la finalul carora tabela arata 6-6. Steaua s-a desprins pentru prima oara la doua reusite in minutul 21, cand Grasu marca pentru scorul de 12-10.

Cu Tarzioru in zi de gol, universitarii au intors scorul la 13-14, in minutul 25 si au intrat la pauza in avantaj, dupa ce Baican puncta de pe pivot pentru 15-16.

Trupa antrenata de Adi Chirut a avut insa o cadere inexplicabila odata cu startul reprizei secunde. Astfel, lipsita totala de idei pe faza de atac, in fata unui portar Matskevich care avea sa fie desemnat omul meciului, formatia suceveana nu reusit sa marcheze niciun gol intre minutele 31 si 45. In schimb, in tot acest interval, gazdele au inscris de cinci ori si au dus scorul de 20-16.

Mai mult, in minutul 50, Kostadinovic puncta pentru 23-17, ecart de sase goluri care a fost pastrat pana la final.  Steaua – CSU Suceava s-a terminat 29-23, iar echipa lui Chirut coboara in jumatatea inferioara a clasamentului.

Steaua: Stanescu, Matskevich, Dragomir – Florea (7 goluri), Dragnea (6), Grasu (5), Georgescu (5), Dimitrijevic (2), Kostadinovic (2), Irimescu (1), Cristescu (1), Stanciu, Szoke, Ungureanu si Ouksir. Antrenor: Ovidiu Mihaila.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Selaru – Tarzioru (7 goluri), Ciubotariu (3), Sipka (3), Burlacu (3), C. Bursuc (2), Preda (2), Baican (2), Puljizovic (1), I. Tcaciuc, Al. Petrea, Mitrea, Polocoser, Olariu si Soldanescu. Antrenor: Adrian Chirut.