Steaua București – CSU Suceava: 28-23

CSU Suceava a suferit o noua infrangere in Liga Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce a pierdut miercuri seara, in fieful Stelei Bucuresti, cu 23-28, intr-un meci din cadrul etapei a XXII-a a seznului regulat. Proaspat finalista a Cupei Romaniei, formatia bucuresteana a inceput in forta jocul desfasurat in Sala Sporturilor din Chiajna, s-a distantat repede pe tabela de marcaj, intrand la pauza cu un avantaj de patru goluri, scor 13-9. Pe parcursul reprizei secunde, gazdele s-au distantat si la opt lungimi, universitarii reducand diferenta  abia in ultimele minute la 23-28.

CSU Suceava: Erhan, Andrei – Costea (6 goluri), Golubovic (3), Burlacu (3), Ciubotariu (3), Tirzioru (2), Lakovic (2), Petrea (2), Olariu (1), Sandu (1), Adomnicai, Dragnea, Ionescu, Soldanescu si Baican.

Ma bucur ca am vazut o alta atitudine la jucatorii nostri. Am vazut daruire pe teren si o evolutie buna mai ales in aparare, in fata unei echipe care cred ca va termina campionatul pe un loc fruntas. N-au mai aparut accidentari si sper sa scoatem cat mai multe puncte din ultimele trei meciuri din sezonul regulat”,, a spus antrenorul Adi Chirut.

Politehnica Timisoara – CSM Fagaras 26-21

Dinamo Bucuresti – Potaissa Turda (diseara)

8. CSM Focsani 22 11 1 10 575-544 34
9. Minaur Baia Mare 22 9 3 10 638-634 30
10. HC Buzau 22 6 0 16 543-598 18
11. CSM Fagaras 22 5 2 15 528-596 17
12. CSU Suceava 22 4 2 16 520-609 14
13. CSM Bacau 22 4 0 18 578-666 12
14. Universitatea Cluj 22 0 0 22 563-780 0

Universitarii au ramas la Bucuresti pentru a pregati meciul de la Fagaras, programat sambata.