Sporting – Petrotub: 0-1

Sporting Suceava a ratat sansa de a urca in premiera pe primul loc in clasamentul seriei intai a Ligii a 3-a, dupa ce a pierdut sambata dupa-amiaza, pe stadionul Areni, cu scorul de 0-1, in fata celor de la Petrotub Roman, in ultimul meci al etapei a 8-a. Aflati pe un trend ascendent, odata cu venirea lui Ghita Poenaru pe banca tehnica, romascanii s-au aparat compact in fata atacurilor previzibile ale gazdelor, astfel ca prima ocazie serioasa de gol a gazdelor a venit abia in minutul 33, cand Apetri a sutat pe langa tinta din marginea careului mare. De partea cealalta, oaspetii au dat lovitura pe Areni in minutul 43, cand veteranul Ghidarcea a finalizat cu o lovitura de cap la coltul lung o minge centrata dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta. Sporting parea ca va reveni in joc pe finalul primei reprize, cand romascanii au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Harbuzaru a vazut direct cartonasul rosu pentru o intrare cu talpa sus, la mjlocul terenului, asupra lui Strugariu. Fara puncheurul Buziuc, suspendat in meciul de sambata, si fara principalul Sevaciuc, exilat in tribune de Comisia de Disciplina, “alb-verzii” nu au putut profita de avantajul omului in plus de pe teren pe parcursul reprizei secunde, in debutul careia si-au creat doar doua ocazii clare prin Hrimiuc si nou-intratul Cutas, ultimul sutand la o palma de tinta din pozitie excelenta. In ultimele minute, Sporting a atacat cu toate liniile, dar a suferit la finalizare, unde Apetri, Oniu, Cutas sau Gheorghiuc fie au sutat defectuos, fie au fost blocati de goalkeeper, fie nu au avut tupeul necesar pentru a trage la poarta.

Sporting Suceava a inceput in formula: Hantescu – Kuruc, Ferariu, Hrimiuc, Pantea – Paius, Stanescu, Apetri, Strugariu, Oniu – Suleru. Pe parcursul meciului au mai intrat: Gheorghiciuc, Cutas, Nechitoaia si Pamparau.

Clasament: 1. Fcm Dorohoi 13p… 3. Kosarom Pascani 11p… 4. Sporting 11p… 7. Bucovina Radauti 9p…

Sporting va sta in runda viitoare, in timp ce Bucovina Radauti se juca pe terenul gruparii Kosarom Pascani.