Sporting – FC Botoşani: 1-2

Sporting Suceava a pierdut, cu scorul de 1-2, in fata divizionarei secunde FC Botosani intr-un meci amical desfasurat, astazi, la Campulung Moldovenesc. Aflata la ultimul test inainte de reluarea campionatului judetean, echipa pregatita de Ovidiu Ciobanu a deschis scorul in minutul 18, prin mijlocasul Cornel Cainari (foto), care a finalizat cu un lob peste portarul advers o pasa in adancime primita de la Pantea. Replica formatiei botosanene a venit in minutul 36, cand fostul varf al Cetatii Suceava, Clement Palimaru a restabilit egalitatea, dupa ce a reluat puternic, cu capul, sub transversala o centrare venita de pe partea dreapta.

Trupa antrenata de Cristi Popovici a preluat conducerea in minutul 65, cand Patriche a marcat plasat cu capul in urma noi centrari trimise din banda dreapta. De partea cealalta, “alb-verzii” au avut sansa de a pleca neinvinsi de sub Rarau cu cinci minute inainte de fluierul final, dar juniorul Alex Buziuc s-a pierdut cu firea in fata portii adverse si meciul s-a incheiat cu scorul de 2-1 in favoarea celor de la FC Botosani.

Ovidiu Ciobanu a inceput jocul in formula: Butnariu – Pantea, Sevaciuc, Murariu, Fratea – Apetri, Cainari, Nicoara, Ov. Bosancu – Al. Buziuc, Negru. Au mai intrat: Mascliuc, Pacurari, Vitu, An. Buziuc si Gasca.

Pe parcursul meciului de astazi, in tricoul celor de la FC Botosani au evoluat si patru suceveni: Halip, P. Bosancu, Vrabie si goalkeeperul Prisaca. Tudor Homneac a fost menajat din pricina unei accidentari.

Avand in vedere ce ne-am propus noi, ne multumeste atat jocul in sine, cat si faptul ca am reusit sa avem ocazii bune de marca in fata unei echipe din fruntea ligii secunde. La sfarsitul meciului, botosanenii chiar ne-au propus sa disputam un nou amical la sfarsitul saptamanii viitoare, dar am fost nevoiti sa-i refuzam pentru ca vom incepe campionatul”, a declarat managerul Ciprian Anton.

Aflata in pole-position pentru calificarea la barajul de promovare in Liga a III-a, Sporting Suceava va reveni in mod oficial pe gazon pe data de 20 februarie, odata cu deplasarea de la Foresta Moldovita.