Sporting – CS Panciu: 1-0

Sporting si-a revenit dupa infrangerea deliberata din derbyul cu Rapid. Echipa antrenata de Claudiu Sevaciuc si Bogdan Grosu a urcat pe locul 5 in clasamentul seriei, dupa ce a castigat vineri, pe stadionul Areni, cu scorul de 1-0, in fata gruparii CS Panciu, intr-un meci din etapa a 24-a din cadrul Ligii a 3-a.

“Alb-verzii” au beneficiat de un start perfect, reusind sa deschida scorul in minutul 10, cand Gurita a marcat cu un sut pe langa portar dupa o cursa solitara de aproape 40 de metri. Vrancenii au replicat imediat, dar portarul Butnariu a fost de fiecare data pe faza la executiile lui Predoiu si Mihai. Gazdele isi puteau dubla avansul pe finalul primei reprize, dar Gurita a ratat tinta dupa o pasa trimisa de Buziuc.

In debutul reprizei secunde, trupa pregatita de Ionica Serea a fortat egalarea prin intermediul a trei faze fixe executate de catre Bara, fara insa niciun rezultat pe tabela de marcaj. Pe contre, formatia lui Sevaciuc a fortat desprinderea prin Pamparau, Apetri si Gurita, dar executiile celor trei s-au lovit de interventiile goalkeeperului Lazar. Ultimele doua ocazii de gol ale confruntarii de pe Areni au apartinut vrancenilor, care nu au nimerit tinta prin Stan si Predoiu, iar Sporting castiga in final cu scorul de 1-0.

Sporting Suceava: Butnariu – Ailenei, Ferariu, Andronic, Pantea – Azaharioaei, Filip, Apetri, Căinari – Buziuc, Guriţă. Antrenor: Claudiu Sevaciuc. Au mai intrat: Pamparau, Strugariu, Nechitoaia si Kuruc.

1. Rapid Suceava 22 15 5 2 44-13 50p
2. Sport Club Bacau 23 15 4 4 38-12 49p
3. Petrotub Roman 22 13 7 2 45-16 46p
4. Csm Ramnicu Sarat 23 11 5 7 34-22 38p
5. Sporting Suceava 23 10 5 8 34-31 35p
6. CS Panciu 22 9 7 6 19-16 34p
7. Aerostar Bacau 22 10 4 8 24-22 34p

In runda urmatoare, Sporting Suceava va evolua, vineri, pe terenul celor de la Cetatea Targu Neamt.