Sporting – Ceahlăul II: 3-1

Sporting Suceava a bifat prima victorie dupa o seceta de cinci etape. Echipa suceveana s-a impus azi, pe stadionul Areni, cu scorul de 3-1, in fata gruparii Ceahlaul II, intr-un joc din cadrul etapei a 12-a a Ligii a 3-a.

Aflati la ultima aparitie pe teren propriu din acest an, “alb-verzii” au fortat deschiderea scorului inca din primul sfert de ora al intalnirii, dar executiile lui Suleru si Apetri nu au nimerit cadrul portii adverse. Intrate in jocul de uzura al nemtenilor, gazdele si-au creat o noua ocazie de gol in minutul 40, la un sut centrare trimis de Pantea, la care mingea a muscat transversala. Contrar cursului jocului, oaspetii au dezghetat tabela in minutele de prelungire ale primei reprize, cand Sofronie a inscris cu capul din 6 metri pentru scorul de 0-1 la pauza.

Partea secunda a inceput cu o noua serie de ratari a echipei sucevene, Bagu, Ferariu, Suleru si Pamparau trecand rand pe rand pe langa egalare, in primul sfert de ora de la reluarea jocului. Sporting a spart in cele din urma ghinionul in minutul 65, cand Suleru a stopat perfect o minge in interiorul careului si a stabilit egalitatea cu un sut sec din 10 metri. Impulsionati de pe banca de Mihai Gurita, aflat la debutul in postura de antrenor, “alb-verzii” au preluat conducerea sase minute mai tarziu, cand Ferariu s-a inaltat dintr-un buchet de jucatori si a reluat la coltul lung o centrare trimisa de Pantea. Echipa suceveana a scapat definitiv de emotii abia in minutele de prelungire, cand nou-intratul Azaharioaie a luat prim-planul fundasilor adversi la o pasa in adancime si a inchis tabela cu un sut in forta. Scor final 3-1 si Sporting urca pe locul 7 in clasament.

Sporting Suceava: Butnariu – Pantea, Amanaloaie, Ferariu, Bagu – Strugariu, Stanescu, Apetri, Suleru – Pamparau, Buziuc. Antrenor: Mihai Gurita. Dupa pauza au mai intrat: Azaharioaie, Paius, Nechitoaia si Ivan.