Sporting a ajuns în sferturi

Sporting Suceava s-a calificat in faza sferturilor de finala la Brasov Junior’s Cup, in competitia rezervata grupelor de copii nascuti in anii 2003-2004. Pustii antrenati de Bogdan Pantea au ajuns intre primele opt echipe, dupa ce au terminat pe primul loc in Grupa C, acolo unde au avut un parcurs aproape perfect, patru victorii si un rezultat de egalitate. Astfel, “alb-verzii” au trecut pe rand de formatiile CSS Brasovia (scor 11-1), Dinamo Bucuresti (2-0), Junior Soccer Sfantu Gheorghe (3-1) si Aldo Sport Bucuresti (2-0), singura sincopa avand-o cu bacauanii de la Aerostar, in fata carora au remizat, scor 1-1. In faza grupelor, cei mai buni marcatori ai echipei sucevene au fost Sebi Nechita (8 goluri) si Ionut Nistor (6 goluri).

In sferturi, Sporting intalneste astazi dupa-amiaza formatia Pandurii Targu Jiu.

Considerata una dintre cele mai puternice competitii fotbalistice pentru copii din sud-estul Europei, cea de-a cincea editie a Brasov Junior’s Cup a reunit la start aproximativ 190 de echipe, impartite pe sase categorii de varsta. La categoria 2003-2004, acolo unde participa pustii lui Bogdan Pantea s-au inscris 26 de echipe.