Șomuz Fălticeni – Muntenii de Sus: 5-0

ACS Somuz Falticeni a facut un pas urias spre Liga a III-a, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Tineretului, in fata campioanei judetului Vaslui, Flacara Muntenii de Sus, cu scorul de 5-0, in mansa tur a barajului de promovare.

In fata a peste 2.000 de spectatori, trupa antrenata de Radu Anania a deschis scorul in minutul 11, cand Bandi a finalizat cu gol o actiune personala. Gruparea falticeneana si-a dublat avantajul in minutul 26, dintr-un penalty transformat de Neagoe. Vasluienii puteau reduce din diferenta pe finalul primei reprize, dar Pascal a fost la post si s-a opus la cea mai mare ocazie a oaspetilor.  In repriza secunda, Somuz a inscris de alte trei ori prin Julei (’51), cu o reluare din interiorul careului, Kuruc (’69), dintr-o lovitura libera, si nou-intratul Luchian (’76). Scor final 5-0, iar Somuz este la 90 de minute de a reduce fotbalul falticenean in Liga a III-a, dupa o asteptare de noua ani.

ACS Somuz Falticeni: C. Pascal – Kuruc, Sandru, Neagoe, Obreja – Zama, Nechitoaia, Bandi, Julei – Lutac, Padovei. Antrenori: Radu Anania si Iulian Daraba. Pe parcurs au mai intrat: Luchian, Simion, Lelcu si Tiganasu.

A fost mai usor decat ne asteptam. Am facut un meci foarte bun, in care, dupa cum am declarat si inainte, era foarte important sa fructificam cat mai multe ocazii de gol. Am avut si putin noroc, dar cred ca, dupa aceasta victorie cu 5-0, suntem promovati in proportie de 90%. Ne asteapta un alt meci la Vaslui, unde trebuie sa stam bine in teren”, a declarat antrenorul Somuzului, Radu Anania, dupa victoria de sambata.

Felicitati de primarul Catalin Coman

Jucatorii si antrenorii de la Somuz au fost felicitati si de primarul Catalin Coman. “Vreau sa-i felicit pe jucatori si pe antrenori pentru acest rezultat, în acelasi timp, pentru parcursul ascendent din timpul campionatului. Ne-au produs o bucurie enorma. În acelasi timp vreau sa-i asigur ca Primaria Falticeni va sprijini financiar participarea în Liga a III-a. Vom gasi resursele necesare pentru finantare începând cu noul sezon fotbalistic. Dupa 10 ani de asteptare, meritam sa fim într-un esalon fotbalistic superior, unde vom întâlni echipe cunoscute iubitorilor acestui sport. În acelasi timp, vreau sa felicit galeria, cei 3.000 de suporteri care au fost alaturi de echipa favorita. Avem jucatori valorosi si determinati care si-au îndeplinit principalul obiectiv”, a postat primarul Catalin Coman pe pagina sa personala de facebook.

Mansa retur a barajului dintre Flacara si Somuz Falticeni va avea loc sambata, cu incepere de la ora 17.30, pe stadionul din Muntenii de Sus.