Șomuz Fălticeni – Foresta Suceava: 1-1

Somuz si Foresta au incheiat nedecis, scor 1-1, primul derby sucevean din returul Ligii a III-a.

Anuntata de ocazia lui Onofras, deschiderea scorului a venit in minutul 15, cand Martin a inscris cu capul, nemarcat, din sase metri, dupa o centrare perfecta trimisa de Artenie. Martin isi putea trece in cont dubla la jumatatea primei reprize, dar portarul Catalin Pascal a iesit la sacrificiu si l-a blocat pe atacantul oaspetilor in interiorul careului. De partea cealalta, echipa falticeneana a expediat primul sut pe spatiul portii adverse in minutul 33, cand Logofatu a devenit mingea in corner, de sub transversala, la o lovitura libera executata de Neagoe.  Golul egalizator al gazdelor a venit dupa o faza petrecuta, in minutul 42, cand George Tomescu a fost faultat de moldoveanul Vremea la limita careului, iar centralul Valentin Burla a indicat penalty la semnalizarea tusierului, in ciuda protestelor venite dinspre banca tehnica a Forestei, care a reclamat faptul ca infractiunea s-ar fi petrecut in afara suprafetei de pedeapsa. Lovitura a fost transformata de Eduard Julei, care a inscris pentru 1-1 la pauza, cu toate ca Florin Logofatu a ghicit coltul.

Foresta si-a reluat atacurile in repriza secunda, dar Cainari nu a nimerit spatiul portii din 18 metri, iar sutul puternic trimis de Celeadnic a fost retinut de Catalin Pascal. Trupa antrenata de Selim Benachour a avut o sansa imensa de a reveni in avantaj pe tabela in minutul 58, cand Martin a fost faultat in careu, centralul a dictat penalty, dar Ionut Artenie a trimis mult peste bara transversala de pe punctul cu var de la 11 metri (foto). Intrati intr-o evidenta criza de timp, “galben-verzii” au presat cu toate liniile pe final, fara eficenta insa, ultimele ocazii la poarta Somuzului fiind trecute in contul lui Artenie, a carui sut a fost retinut de Pascal, si acelasi Martin, care a intepat o minge ce s-a dus putin pe langa bara. Somuz – Foresta Suceava s-a terminat 1-1, un egal care multumeste doar tabara falticenenilor, prinsi in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Neagoe, Fl. Ailenei, Kuruc, Baltariu – Podgorodetchi, Buziuc, Julei, Mircescu – Tomescu, Luchian. Antrenori: Geo Stanca si Iulian Daraba. Au mai intrat: Murarasu, Cotiuga si Damian.

Foresta Suceava: Logofatu – Ionescu, Mateciuc, Vitelaru,Onofras – Celeadnic, Vremea – Boca, Cainari, Artenie – Martin. Antrenori: Selim Benachour si Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Grumezescu, Robciuc si Mateiciuc.

16CSM Roman00000000

In runda viitoare, Foresta va primi sambata, pe stadionul Areni, vizita celor de la CSM Focsani. Somuz Falticeni va sta ca urmare a retragerii din campionat a formatiei CSM Roman.