Șomuz Fălticeni – FC Botoșani II: 1-1

Somuz Falticeni a ramas cu soarta in propriile maini in lupta pentru mentinerea in Liga a III-a.

Trupa condusa de Daniel Stoica si Iulian Daraba a evadat din zona locurilor retrogradabile, dupa ce a obtinut in extremis un rezultat de egalitate, printr-un gol marcat la ultima faza, scor 1-1, in meciul sustinut vineri dupa-amiaza, pe stadionul “Tineretului”, in fata celor de la FC Botosani II.

Presata de situatia disperata din clasament, echipa falticeneana a inceput tare, cu doua ocazii in primul sfert de ora, interval in care Cotoara l-a incercat pe portarul Anca-Trip cu un sut din coltul careului mare, iar mai apoi Dohotariu a deviat in transversala propriei porti o centrare trimisa de Eduard Julei. Oaspetii au tinut sa arate insa ca vor sa ramana pe locurile “fara taxa” in Liga a III-a si au echilibrat treptat jocul, ratand cinci sanse clare de a deschide scorul pana la pauza, cea mai mare fiind consemnata in minutul 43, cand Pascal l-a blocat pe Habet, in pozitie de unu la unu.

Cu un plus la capitolul pregatire fizica, botosanenii au deschis scorul in minutul 50, cand Melinte a dejucat pasul la offside al defensivei gazdelor si a inscris din mijlocul careului mare pe sub portarul Pascal.  Sub apostrofarile publicului si cu un om in plus pe teren dupa eliminarea lui Chindris, trimis la dusuri in minutul 66, pentru un fault comis asupra lui Eduard Julei, Somuz a cautat haotic golul egalizator. Anuntat de ocaziile lui George Tomescu, acesta a venit in minutul 5 al prelungirilor, cand centralul Valentin Porumbel, presat si de protestele jucatorilor gazda, a acordat penalty la un contact in careul botosanean.  Specialistul casei, Eduard Julei, nu l-a iertat pe portar de la punctul de la 11 metri (foto), iar Somuz Falticeni – FC Botosani II s-a terminat 1-1.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Iusca, Ailenei, Murarasu, Baltariu, Julei, Mircescu, Stanca, Cotoara, Luchian, Tomescu. Au mai intrat: Zama, Damian si Kuruc.