Şomuz – Dante Botoşani: 1-1

Şomuz Fălticeni a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat joi, pe stadionul Tineretului, în compania celor de la Dante Botoşani, în prima manşă din barajul de calificare la turneul zonal al Campionatului Naţional de juniori A1.

După o primă repriză albă, în care miza confruntării şi-a pus serios amprenta asupra jocului ambelor echipe, trupa condusă de Iulian Darabă a deschis scorul în minutul 63, când Feraru l-a învins pe portarul botoşănean cu un şut spectaculos, la capătul unei faze clasice de contraatac. Bucuria gazdelor a fost însă una de scurtă durată, oaspeţii restabilind egalitatea şase minute mai târziu, prin Puiu, la o fază controversată. În deschiderea partidei, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Suceava, Aurel Daicu, le-a înmânat juniorilor fălticeneni diplomele şi medaliile pentru câştigarea titlului judeţean. Dante a terminat întâlnirea cu un om mai puţin pe teren, după eliminarea lui Amariei.

Şomuz Fălticeni a evoluat în formula: Ciotină – Handâc, Isache, Pavăl, Moisii, Loluţă, Suseanu, Alexandru, Săvoaia, Hopu, Feraru. Antrenor: Iulian Darabă. Pe parcursul întâlnirii a mai intrat Fânu.

Cele două formaţii se vor întâlni din nou mâine, cu începere de la orele 17.30, pe stadionul comunal din Roma.