Șomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuți: 0-1

Bucovina Radauti a iesit invingatoare din cel de-al doilea derby sucevean programat in actuala editie de campionat a Ligii a III-a. Formatia condusa de Dorin Goian si Daniel Balan s-a impus sambata dupa-amiaza, pe stadionul “Tineretului”, in fata gazdelor de la ACS Somuz Falticeni, cu scorul de 1-0.

Echipa falticeneana s-a adaptat mai repede la suprafata de joc presarata cu zapada, si-a presat adversarul in primele zece minute, dar Julei si Kuruc nu au reusit sa-l invinga pe Puianu. Din poarta cealalta, Catalin Pascal a raspuns, blocand mingea la o lovitura libera a lui Cerlinca. Cu o posesie mult mai buna, gruparea radauteana putea deschide scorul in minutul 33, dar Cerlinca a executat mult peste poarta un penalty acordat pentru un hent comis de Baltariu in interiorul suprafetei de pedeaspsa. In jumatatea opusa, Nechitoaia si-a incercat tirul de la distanta, dar Puianu a fost la post si a retinut in doi timpi, astfel ca tabela a ramas inghetata la 0-0 pana la pauza. Repriza secunda l-a scos in evidenta pe Catalin Pascal, care s-a opus golului in patru randuri la ocaziile clare avute de Coroama, Alecsandru, Ionesi si Ungurianu. Portarul gazdelor avea sa fie in cele din urma invins in minutul 87, cand Busuioc a centrat de pe partea stanga, iar Iulian Ionesi a marcat cu capul din sase metri.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Neagoe, Kuruc, Dohotariu, Baltariu – Arapasu, Nechitoaia, Mircescu, Melinte – Julei, Padovei. Antrenori: Dan Dascalescu si Iulian Daraba. A mai intrat: Scutariu.

Bucovina Radauti: Puianu – Alecsandru, Visinari, Vitu, Antonesei, Ungurianu, Stanescu, Cerlinca, Bosinceanu, Coroama, Ionesi. Antrenori: Dorin Goian si Daniel Balan. Au mai intrat: Stoian, R. Ciobanu, Busuioc si C. Buziuc.

Sporting Liesti – Otelul Galati 0-1
Sanatatea Darabani a stat in aceasta runda.