Se știu trei semifinaliste

Progresul Fratautii Vechi Viitorul Veresti

Faza județeană a Cupei României a programat miercuri două dintre meciurile contând pentru sferturile de finală. În primul joc, Progresul Frătăuții Vechi s-a calificat în semifinale, după ce a câștigat, pe terenul din Dumbrăveni, cu scorul de 3-0, în fața celor de la Viitorul Verești.

Deținătoare a ultimelor două trofee, trupa condusă de Vali Tăutianu și-a asigurat accederea în penultimul act al competiție prin golurile marcate de Morăraș, Acatrinei și Cernovschi. În celălalt meci, Bucovina II Ciocănești a ajuns în semifinale, după ce a trecut pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de Avântul Volovăț.

Prima echipă calificată în careul de ași era Șomuzul Preutești, care a eliminat în faza sferturilor finalista de anul trecut, Dorna Vatra Dornei, cu scorul de 4-1, într-un meci disputat la începutul acestei luni.

Ultimul sfert de finală va avea loc miercuri, 29 aprilie, de la ora 16.00, pe terenul din Râșca și va aduce față în față gazdele de la Pleșul și divizionara a patra Șomuz Fălticeni.
Semifinalele fazei județene a Cupei României se vor juca în sistem tur-retur, în datele de 13 și 27 mai.