SC Bacău – Rapid: 4-3

Rapid Suceava a fost invinsa cu scorul de 3-4, printr-un gol incasat in prelungiri, meciul disputat sambata pe terenul celor de la SC Bacau, in ultima etapa din cadrul turului play-off-ului Ligii a II-a.

Gazdele au inceput in forta intalnirea, reusind sa deschida scorul inca din minutul 2, cand Neagu a inscris la coltul scurt dintr-o lovitura libera de la 22 de metri. Peste doar sase minute de joc s-a facut 2-0 pe tabela de marcaj de pe stadionul “Letea” dupa ce Pascal a scapat mingea din brate la un sut trimis de Punga, iar Vraciu a reluat in plasa din doi metri. In minutul 17, trupa lui Cristi Popovici parea ca a rezolvat meciul, dupa ce acelasi Vraciu a centrat de pe partea stanga, iar Dumitriu a pus latul din interiorul careului pentru 3-0. “Ceferistii” au pus stapanire pe joc pana la pauza, dar portarul Miron a avut emotii doar la devierea lui Mihalachioae, aproape de autogol in minutul 25. Rapidul a redus din handicap la opt minute de la reluare, atunci cand Ghiorghiciuc a reluat acrobatic, din marginea careului, o centrare de pe partea dreapta trimisa de Golofca. Formatia bacauana a avut in mai multe randuri posibilitatea de a reface diferenta de trei goluri, dar Punga l-a luat la tinta pe Pascal din pozitie ideala, iar mai apoi Pavel nu a speculat culoarul din fata sa, fiind blocat in extremis de Ferariu. In minutul 89, Marinkovic suteaza din afara careului, Miron scapa mingea in fata, iar nou-intratul Vornicu a reluat-o sub bara transversala. Mai mult, la urmatoarea faza, acelasi Vornicu este faultat in careu de catre Dumitriu, arbitrul a indicat penalty, iar Marinkovic a inscris de pe punctul cu var de la 11 metri. Trupa condusa de Bogdan Tudoreanu nu a plecat insa cu vreun punct din orasul lui Bacovia, portarul Pascal fiind nevoit sa se recunoasca invins pentru a patra ora la ultima faza a meciului, in minutul patru de prelungire, cand Balan l-a faultat pe Dumitriu in interiorul suprafetei de pedeapsa, iar Neagu a inchis tabela de marcaj la 4-3 din penalty.

Sport Club Bacau: Miron – Mihalachioaie, Burca, I. Ursu (‘62 Taban),  Druga – Adascalitei – Cainari (‘55 A. Pavel), Dumitriu, Punga – C. Neagu, C. Vraciu (‘75 Curiliuc). Antrenor: Cristian Popovici.

Rapid Suceava: Pascal – D. Balan, R. Soare (‘51 Ferariu), Plecanciuc (‘82 Savoaia), Al. Apostol – Sumanariu, Onciu – Marinkovic, Ghiorghiciuc (‘75 Vornicu), Golofca – Buziuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Rezultatele etapei a 5-a:
FC Voluntari – Academica Arges 1-1
SC Bacau – Rapid Suceava 4-3
CF Braila – Gloria Buzau 3-2

Clasamentul din turneul play-off: 1. FC Voluntari 64p, 2. Academica Arges 59p, 3. Gloria Buzau 43p, 4. Rapid Suceava 41p, 5. SC Bacau 36p, 6. CF Braila 34p.

Rapidul va avea sansa revansei sambata, cand SC Bacau va veni pe stadionul Areni.