SC Bacău – FCM Suceava: 1-1

FCM Suceava a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul de pregatire sustinut astazi, pe stadionul “Letea”, in compania divizionarei secunde Sport Club Bacau.

Cele doua formatii nu au gasit drumul spre gol in prima repriza, cand antrenorul sucevean Bogdan Tudoreanu a mizat cu precadere pe o formula in care s-au regasit jucatorii ce au dezamagit in amicalul de miercuri cu FC Botosani. Golurile au picat dupa pauza, pe fondul schimbarilor. Sucevenii au marcat primii, in minutul 48, cand Cl. Ionescu a recuperat o minge de la adversari, a pasat in gura portii pentru Marinkovic si atacantul “alb-albastrilor” a inscris cu latul de sase metri. Gazdele au replicat doua minute mai tarziu, restabilind egalitatea prin Ungureanu, scapat singur cu Pascal dupa o degajare lunga a portarului bacauan. In minutele de final, Cerlinca si Matei, de doua ori, puteau readuce echipa suceveana in avantaj, dar au ratat ocaziile avute. S-a terminat astfel nedecis, scor 1-1, pe o caldura sufocanta.

Per ansamblu, antrenorul Bogdan Tudoreanu s-a declarat multumit de jocul facut la Bacau. “Am facut un meci bun, tinand cont ca am efectuat doar cateva antrenamente cu mingea in aceasta saptamana. In ciuda caldurii, am facut presing si am avut o posesie buna. Am controlat jocul mai ales pe final si puteam castiga lejer daca fructificam ocaziile avute in ultimele minute”, a declarat Ted. Seful bancii tehnice remarcat evolutia lui Gheorghiciuc si pofta de gol afisata de Marinkovic, ajuns la trei goluri in trei meciuri dupa revenirea pe Areni.

FCM Suceava a inceput in formula: Butnariu – I. Plamada, Ferariu, Plecanciuc, Bigu – Duman, Stanescu – Golofca, Burcea, Arotaritei – Negru. Lutac si Marinkovic au intrat din minutul 30, iar dupa pauza au mai evoluat: Pascal – Balan, Ferariu, Velescu, Semeghin, Apostol, Sumanariu, Cl. Ionescu, Gheorghiuc, Cerlinca si Matei.

SC Bacau (repriza I): Petrariu – Mihalachioae, Lozneanu, Burca, Miron – Dumitriu, Sutu – Cainari, Cl. Tudor, Hurdubei – B. Rusu. Dupa pauza: Oltean – Luncanu, Burca, Adascalitei, Sascau – Strugariu, Taban, Întuneric, Husein – Ungureanu, Predoiu.

In urmatorul meci amical, echipa suceveana va juca miercuri, cu incepere de la ora 17.00, pe terenul celor de la FC Botosani.