VIDEO | Săgeata – Rapid: 0-6

Rapid CFR Suceava este pe cale sa scrie istorie in Liga a II-a. Echipa antrenata de Bogdan Tudoreanu a urcat pe locul secund in clasamentul seriei intai dupa ce s-a impus la scor de tenis, 6-0, in meciul disputat sambata pe terenul celor de la Sageata Navodari, in cadrul etapei a XV-a, penultima programata in acest an la matineu.

Vezi rezumatul video al meciului Sageata Navodari – Rapid Suceava!

Cu un adversar lipsit de experienta in fata, dobrogenii folosind un prim “11” in care s-au regasit doar trei seniori, este vorba de Vieru si de brazilienii Vagner si Eloy, “ceferistii” au dominat copios jocul, reusind sa deschida scorul in minutul 20, cand Semeghin a centrat perfect din banda stanga, iar Mircea Negru a pus capul pentru 0-1. Peste doar sapte minute, atacantul sucevean si-a trecut in cont dubla cu un sut din marginea careului, la care mingea a trecut pe sub Bocai. Pana la pauza, Negru a reusit hattrick-ul la o faza in care varful rapidist l-a invins pe portarul Sagetii din a doua incercare.

Semeghin a ramas la vestiare dupa primele 45 de minute, soarta intalnirii era transata, dar trupa lui Bogdan Tudoreanu nu a ridicat piciorul pe acceleratie. Golul patru a picat firesc, la jumatatea reprizei secunde. Autorul sau? Tot Negru, atacantul gruparii de pe Areni marcand la Navodari tot atatea goluri cat a reusit in primele 14 etape de campionat. In minutul 88, Golofca a dus scorul la 0-5, cu o executie din sase metri, dupa o pasa a lui Cerlinca, tabela de marcaj fiind inchisa de Daniel Balan in cel de-al doilea minut de prelungire. Sageata Navodari – Rapid Suceava s-a terminat 0-6, iar “ceferistii” reusesc cea mai categorica victorie din cand evolueaza la nivelul Ligii a II-a. Cu cele trei puncte cucerite sambata, pe malul marii, echipa suceveana urca pe locul secund in clasamentul seriei, la egalitate cu Academica Pitesti, dar la sapte puncte in urma liderului FC Voluntari.

Sageata Navodari: Bocai – Ad. Anton, R. Ciocan (’53 Memet), Scarlat (’63 Voinea), Zugravu, Airinei, Modiga, Eloy, Vagner (’76 Batrâneanu), Ed. Nastase, Al. Vieru.

Rapid: Rohetki – D. Balan, Velescu, Sava, Semeghin (’46 Spatar) – Cerlinca, Sfrijan, Ferariu (’55 Apostol), Gheorghiciuc (’74 Bosanceanu) – Golofca, M. Negru.

Sageata Navodari – Rapid Suceava 0-6

Rapidul va incheia anul pe Areni, sambata, contra penultimei clasate, CS Balotesti.