S-au ţinut tare la Bacău

CSU Suceava s-a tinut tare in prima etapa a Ligii Nationale, pierzand  sambata, mai greu decat o arata scorul de 19-26, pe terenul vicecampioanei Stiinta Bacau.

Incurajati din tribune de o micuta galerie, tinerii handbalisti suceveni au inceput dezinvolt intalnirea de la Bacau, au surprins gazdele cu o apararea avansata, iar in minutul 7 conduceau la o diferenta de doua goluri, dupa ce Mihai Sandu puncta pentru scorul de 1-3. De partea cealalta, bacauanii au intrat in ritmul meciului abia la jumatatea reprizei intai, cand au si preluat pentru prima oara conducerea pe tabela de marcaj la scorul de 6-5. Trupa antrenata de Razvan Bernicu s-a tinut insa scai de adversar, iar pe fondul paradelor reusite de Spiridon, autor a 13 interventii in partida de sambata, oaspetii intrau in minutul 25 cu un handicap de un singur gol, scor 9-8. Chiar daca a avut patru eliminari, printre care si un cartonas rosu vazut de Iancu pentru o lovitura aplicata lui Mihai Sandu, echipa condusa de Eliodor Voica a intrat in cele din urma la pauza cu un avantaj de trei lungimi, 12-9.

Repriza secunda a debutat tot sub semnul echilibrului, Stiinta reusind sa se desprinda decisiv abia in minutul 48, la scorul de 19-14, dupa un interval de noua minute in care oaspetii nu au marcat nici macar un gol. Mai mult, pe fondul sigurantei date dintre buturi de portarul Tamas, autor a 12 parade, gruparea bacauana s-a distantat la noua lungimi in minutul 54, cand tabela indica 24-15. Ultimele cinci minute au apartinut sucevenilor. Tarzioru, cel mai bun marcator al oaspetilor, cu noua reusite, a punctat de doua ori pe final, a inchis tabela la scorul de 26-19, iar „studentii” suceveni  pleca cu fruntea sus din fieful vicecampioanei.

Stiinta Bacau: Tevzadze (4 interventii), Tamas (12 interventii), Selaru – Rotaru (7 goluri), Ghita (7 goluri), Tarîta (3 goluri), Johannson (3), Bondar (2), Paunica (1), Iancu (1), Ramba (1), Dospinescu (1), Celestin, Fenici, Da Silva, Carali.

CSU Suceava: Spiridon (13 interventii), Ilii, V. Tcaciuc – Tarzioru (9 goluri), Sandu (5), Rosu (2), Petrea (1), I. Tcaciuc (1), Dumitras (1), Burlacu, Olariu, Aldica.

Razvan Bernicu, antrenorul echipei sucevene, s-a declarat multumit de evolutia elevilor sai si a recunoscut ca Universitatea a fost departe a produce vreo surpriza pe terenul vicecampioanei. ”Era clar ca ne astepta un joc dificil, având în vedere valoarea lotului echipei din Bacau. Îmi felicit baietii, noi suntem o echipa tânara, în reconstructie si speram sa facem o treaba buna cu sprijinul autoritatilor locale. Dupa parerea mea, Stiinta se va bate în acest an la titlu cu Constanta. Sunt multumit de felul în care s-au batut baietii mei, dar pâna la o eventuala surpriza mai era…”, a declarat antrenorul Razvan Bernicu.

La randul sau, antrenorul bacauanilor, Eliodor Voica, a declarat la final ca modul in care s-au batut handbalistii suceveni pe terenul Stiintei poate fi luat drept exemplu. “Asa cum am spus înainte de joc, echipa din Suceava n-a venit aici într-o simpla plimbare, motiv pentru care vreau sa-i felicit vizavi de modul în care s-au batut si s-au prezentat la acest joc. Acest lucru poate fi luat ca tema de catre foarte multe echipe si foarte multi sportivi”, a declarat Eliodor Voica.

Tehnicianul gazdelor a precizat ca nu s-a temut niciun moment ca Universitatea putea produce o surpriza in meciul de la Bacau. “Sincer, nu m-a încercat gândul ca s-ar putea produce o surpriza, dar nu pot sa omit faptul ca noi avem un lot mai numeros si asta a facut si diferenta. Suceava a prezentat un handbal bun, noi n-am reusit sa facem lucrul asta, ceea ce, asa cum am spus, trebuie rapid remediat. Refuz sa cred ca, în aceasta partida, a fost vorba de o subestimare a adversarilor, cu toate ca n-o pot exclude complet din ecuatie, însa o astfel de atitudine n-ar avea ce sa caute la un sportiv de înalta performanta”, a mai spus Eliodor Voica, citat de colegii de la siteul www.sport.bacaul.ro.