Armonia merge în sferturi

Armonia Falticeni s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal feminin, dupa ce s-a impus duminica, pe stadionul “Tineretului”, cu scorul de 2-0, in fata prim-divizionarei Navobi Iasi, intr-un meci contand pentru faza optimilor.

Fetele antrenate de Marcel Irimie, Alin Rotariu si Pavel Craciun au deschis scorul in minutul 12, in urma unui penalty transformat de Ada Neda. Cu un plus la capitolul pregatire fizica, gazdele si-au dublat avantajul in minutul 77, cand Teo Placinta a inscris cu un sut la coltul la coltul lung. Scor final 2-0, iar Armonia face o noua “victima” in Cupa Romaniei dupa ce in Turul I a eliminat Heniu Prundu Bargaului.

Armonia Falticeni: Boiciuc – Craciun, Mitrut, Buturas, Litra, Neda, Ungureanu, Artenie, Nistor, Placinta, Padurean. Antrenor: Marcel Irimie, Alin Rotariu si Pavel Craciun. Pe parcurs au mai intrat: Havristiuc, Rosca, Ungurean, Loghin si Carabus.

Ne-am ridicat cel putin la nivelul unei echipe din SuperLiga. Asta ca sa nu spun ca am fost peste adversare. Am dominat categoric jocul in special in repriza secunda, cand s-a vazut ca am facut o buna pregatire fizica in cantonament. Sper sa avem aceiasi prestatie si in play-off si in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, faza in care am vrea sa intalnim campioana Olimpia Cluj”, a declarat Marcel Irimie.

Prin calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, jucatoarele de la Armonia Falticeni si-au indeplinit si cel de-al doilea obiectiv pentru acest sezon, dupa accederea in play-off-ul seriei de nord a Ligii I. Drept rasplata, patroana clubului falticenean, doamna Mirela Nastaca, a anuntat ca fetele vor fi premiate maine.