RK Bjelovar – CSU: 31-28

Csu Suceava s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Challenge, dupa ce a pierdut in aceasta seara, la o diferenta de doar trei goluri, scor 28-31 (13-10), pe terenul formatiei croate Rk Bjelovar, in mansa secunda a optimilor de finala. In tur, Csu Suceava castigase pe teren propriu, in fata croatilor, cu scorul de 27-16.

Plecata in fieful croatilor de la adapostul avantajului de 11 goluri luat dupa meciul tur, trupa pregatita de Leonard Bibirig a reusit sa tina in frau elanul gazdelor inca din startul jocului, astfel ca, dupa un prim sfert de ora in care cele doua formatii au mers cap la cap, tabela de marcaj indica egalitate, scor 5-5. In ciuda vacarmului creat de cei 1.000 de fani croati prezenti in tribunele salii din Bjelovar, “studentii” nu au cedat presiunii, si-au purtat in continuare atacurile la limita pasivului si au pastrat echilibrul pana la scorul de 9-9.

Profitand de lipsa de solutii din tabara gazdelor, nerezolvata nici macar prin intermediul time-outului cerut de Dalibor Sokač, Universitatea s-a desprins pe tabela in ultimele sapte minute ale primei reprize, cand Petrea, Rosu, Schroeder si Tutu au asigurat gruparii sucevene au avans de trei goluri la pauza, scor 13-10.

Repriza secunda a inceput dupa aceiasi partitura. Extrem de pragmatica, Universitatea si-a pastrat ecartul luat la pauza pana in minutul 40, cand Amihaesei marca pentru scorul 20-17. In ciuda paradelor bifate de Andrei, echipa suceveana a slabit ritmul odata cu intrarea in minutul 50, cand “studentii” au irosit un atac, croatii au inscris la faza urmatoare si au restabilit astfel egalitatea la scorul de 23-23. Impinsa de la spate de entuziasmul publicului, gruparea din Bjelovar a preluat conducerea in ultimele sapte minute ale intalnirii, cand a profitat si de o scurta perioada de superioritate numerica si s-a impus in final cu scorul de 31-28.

A fost doar o victorie de consolare pentru croati, Universitatea obtinand biletele pentru sferturi cu un avantaj de opt goluri per ansamblul celor doua manse jucate in compania celor din Bjelovar, 55-47 la general.

Csu Suceava: Selaru, Andrei – Acatrinei (4 goluri), Amihaiesei (4 goluri), Gavriloaia (4), Rosu (4), Cantec (3), Mitrea (3), Schroeder (2), Tutu (2), Petrea (1), Soldanescu (1), Sandu, Serban. Antrenor: Leonard Bibirig.

S-au mai calificat in sferturi: Wacker Thun (Elvetia), Sporting Cp (Portugalia), Maccabi “Tyrec” Tel Aviv (Israel), Hc Kriens-Luzern (Elvetia), Ac Diomidis Argous (Grecia), Maribor Branik (Slovenia) si Bozen (Italia).

Tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale Cupei Challenge va avea loc marti, 21 februarie.

Sferturile de finala ale Cupei Challenge vor avea loc intr-o dubla mansa, pe 17/18, respectiv 24/25 martie.