Rezultatele etapei a XXVIII-a

Se prelungeste suspansul in lupta pentru titlul de campioana in Liga a 4-a. Bucovina Fratautii Noi si Minerul Iacobeni raman despartite de un singur punct inaintea meciului direct, dupa ce ambele pretentende la primul loc au castigat jocurile din runda de astazi. Trupa condusa Manuel Costache si-a pastrat fotoliul de lider dupa ce s-a impus la “masa verde”, scor 3-0, in jocul cu Raraul Campulung. Intr-un alt meci al rundei a 28-a, Minerul Iacobeni a castigat fara nicio emotie, scor 4-0, pe terenul celor de la Viitorul Liteni. Echipa antrenata de Relu Buliga si-a asigurat victoria prin golurile marcate de Nemes (2), Mitruc (penalty) si Lesanu, la finalul unei intalnirii in care gazdele au evoluat mai bine de o repriza cu un jucator in minus. Podiumul este completat de Foresta Malini, care a trecut in propriul fief, cu scorul de 3-0, de cei de la Florconstruct Patrauti. “Galben-verzii” si-au asigurat victoria prin golurile inscrise de Prisaca, Ciobanu si Cristea, in vreme ce oaspetii au ratat sansa golului de onoare in minutele de final, cand au irosit o lovitura de la 11 metri. Una dintre cele mai categorice victorii ale etapei a fost obtinuta de Sporting II Arbore, care s-a impus, cu scorul de 4-1, in fata celor de la Vointa Stroiesti, prin golurile lui Prichici (2), Buziuc si Cainari. In cel mai echilibrat meci de astazi, Zimbrul Siret si CS Gura Humorului au incheiat indecis, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate din penalty.