Remize pentru favorite

Minerul Iacobeni si Bucovina Fratautii Noi raman despartite de doar doua puncte in fruntea clasamentului Ligii a 4-a, dupa ce ambele favorite la promovare au remizat in runda a 24-a. Cel mai specataculos meci al etapei s-a desfasurat la Arbore, unde liderul clasamentului a obtinut in extremis un rezultat de egalitate, scor 3-3, in compania celor de la Sporting II. Oaspetii au avut meciul in mana, dupa ce au condus la o diferenta de doua goluri la jumatatea primei reprize, in urma reusitelor lui Mitruc (penalty) si Nemes. De partea cealalta, gazdele au replicat furibund, reusind sa rastoarne situatia prin golurile lui Buziuc (2) si Tomescu. Trupa pregatita de Relu Buliga a evitat in cele din urma prima infrangere din sezonul de primavara in minutele de prelungire ale intalnirii, datorita unui gol semnat de acelasi Nemes.

Cealalta pretendenta la titlul de campioana judeteana, Bucovina Fratautii Noi, a obtinut la randul ei doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, in fieful celor de la Viitorul Liteni. Oaspetii au intrat la pauza in avantaj, dupa un penalty transformat de Tudor Zaremba in ultimul minut al primei reprize, dar s-au vazut egalati in cel de-al cincilea minut de prelungire, printr-o reusita semnata de catre Ionut Vitel.

Voința Stroieşti a tranşat derbyul suferinței

La egalitate de puncte inaintea etapei, Vointa Stroiesti si Florcosntruct Patrauti s-au duelat in „Groapa”, intr-un derby hotarator pentru salvarea de la retrogradare. Prima parte a fost saraca in ocazii de poarta, doar Velniceriu a avut sansa deschiderii scorului in minutul 28, cand a tras peste poarta din 6 metri dupa o pasa al lui Marmeliuc. O faza controversata s-a consumat in minutul 35 in careul gazdelor: mingea il loveste in mana in careu pe Rusu, dar centralul nu acorda nimic iritand banca oaspetilor. Vointa incepe in forta repriza secunda, Morosan intra in careu, este agatat de la spate, iar arbitrul nu ezita si acorda penalty. Velniceiu transforma cu siguranta lovitura de pedeapsa in minutul 53. Rusti are sansa majorari scorului dar sutul sau de la jumatatea terenului este respins cu un reflex extraordinar de Toth. Marmeliuc le ofera gazdelor un final de meci fara emotii marcand in minutul 80 pentru 2-0 cu capul, dintr-o centrare buna al lui Morosan. Patrautiul nu a miscat pe terenul Vointei. Stroiestiul mai face un meci bun acasa si are mari sanse se evolueze si sezonul urmator in Liga a 4-a.

Autor: Adrian Ostaficiuc