Remiză cu selecţionata din Iaşi

Selectionata suceveana de juniori sub 16 ani a remizat, scor 2-2, in compania reprezentativei judetului Iasi, intr-un meci disputat ieri, pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni si care a contat pe etapa a VI-a.

Dupa un debut echilibrat de meci, in care cele doua combatante s-au succedat la timona jocului, echipa pregatita de Bogdan Grosu a reusit deschiderea scorului in minutul 23 prin Radu Lutac, aflat la cel de-al treilea gol in acest campionat. Gruparea ieseana a trecut pe langa egalare la o jumatate de ora de la fluierul de start, cand goalkeeperul Puianu a parat cu succes o lovitura de la 11 metri. Reduta suceveana a cedat insa cu doua minute inainte de pauza, cand iesenii au restabilit egalitatea cu un sut din apropierea portii.

Gazdele au revenit in avantaj odata cu primul atac purtat in repriza secunda, Costan finalizand cu gol o actiune personala purtata pe partea stanga de Placinta. Ultimul cuvant a apartinut insa formatiei iesene, care a plecat cu un punct de pe “Nada Florilor”, in urma unui gol marcat in ultimele zece minute ale jocului.

Suceava U16: Puianu – Siminicariu, Minteanu, Amarandei, Carcea, Placinta, Tudose, Strugariu, Mateciuc, Lutac, Costan. Selectioner: Bogdan Grosu. Pe parcurs au mai jucat: Mantu, Petruneac, Radu si Vezeteu.

In celelate doua meciuri ale etapei s-au inregistrat rezultatele: Botosani- Vaslui 2-1 si Bacau- Neamt 4-1.

1. Bacau 6 5 1 0 16-7 21p
3. Neamt 6 3 1 2 22-13 13p
2. Iasi 6 2 3 1 21-12 11p
5. Suceava 6 2 1 3 9-20 9p
4. Vaslui 6 1 2 3 8-13 6p
6. Botosani 6 1 0 5 9-20 4p

In etapa viitoare, echipa suceveana va evolua in compania reprezentantivei judetului Bacau, intr-un meci programat miercuri, 3 noiembrie, cu incepere de la orele 13.00, pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni.